Žádný čaj samozřejmě není natolik zázračný, abyste vypili šálek, a kilo bylo dole. Bylo by to moc fajn, ale bohužel bez vyvážené stravy a dostatku pohybu to nepůjde. Přesto existují čaje, popř. jim podobné nápoje, které vám zrychlí metabolismus, případně podpoří pocit sytosti nebo potlačí chuť k jídlu, a kila půjdou dolů ochotněji. Čaje, případně suroviny na jejich přípravu jsou dostupné a příprava sama není nijak složitá. Jsou k mání i v běžných supermarketech, i když samozřejmě lepší je koupit si čaj co nejkvalitnější, tedy spíš sypaný než sáčkový. Sypané čaje seženete v lékárnách nebo specializovaných prodejnách, které fungují i on-line. Pokud to tedy chcete vyzkoušet, dejte šanci následujícím druhům:

Zelený čaj

Nejenže je velmi chutný a osvěžující, ale také potlačuje chuť k jídlu, a navíc díky antioxidantu katechinu zrychluje metabolismus a podporuje spalování tuku. Na katechin je obzvlášť bohatý čaj matcha (mačča), druh japonského zeleného čaje, který se prodává ve formě jemně mletého prášku.

Mátový čaj

Klady máty peprné oceňovaly už naše babičky, které ji používaly hlavně jako prostředek na zažívací problémy. Kromě toho ale také působí proti stresu a bolestem hlavy. K těmto bohulibým účinkům se navíc řadí i úprava hmotnosti, a to hlavně díky schopnosti máty snižovat chuť na sladké a nezdravé pokrmy. K hubnutí údajně pomáhá už inhalace její vůně, ale čajem navíc doplníte i tělu potřebnou tekutinu.

Rooibos

Čajovec kapský (Aspalathus linearis) je jihoafrický keř, z kterého se připravuje nápoj zvaný rooibos, přezdívaný pro svou barvu též červený čaj.

Pomůže vám, když chcete shodit nějaké to kilo, a to hlavně díky obsahu flavonoidů, které dokážou zvyšovat hladinu leptinu v organismu. Leptin je hormon zodpovědný za pocity sytosti, takže čím vyšší je jeho hladina, tím menší hlad máte. K tomu rooibosový čaj snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který povzbuzuje chuť k jídlu. Dalším plusem je, že je bez kofeinu, takže ho můžete klidně popíjet i večer bez obav o svůj spánek.

Oolong

Z této skupiny čínských a tchajwanských čajů, které spojuje charakteristický způsob zpracování, se k hubnutí nejlépe hodí čaj Gaba Oolong. Ten se vyrábí v dusíkové atmosféře bez přístupu kyslíku, díky čemuž má vysoký podíl gama-aminomáselné kyseliny. Ta mu zaručuje spoustu pro zdraví užitečných vlastností – zmírňuje nespavost a stres a také snižuje hladinu krevního cukru, což má na hubnutí příznivý vliv. Navíc obsahuje hubnutí podporující antioxidanty katechiny, stejně jako zelený čaj.

Zázvorový čaj

Palčivý oddenek zázvoru obecného slouží nejen jako osvědčený přípravek při nachlazení nebo nevolnostech, ale také prodlužuje pocit sytosti a reguluje hladinu krevního cukru, což příznivě ovlivňuje udržování tělesné váhy. Horkým čajem ze zázvoru navíc kromě povzbuzení hubnutí povzbudíte i svou imunitu, což se vždy hodí.

Zdroj: www.mojezdravi.cz, www.zeny.cz