Aby člověk lépe spal a usínal, je důležité dodržovat základní pravidla takzvané spánkové hygieny. K nim patří například nepít večer kofeinové nápoje ani alkohol, pravidelná doba usínání, vstávání, a také pokud možno nespat během dne. Před spaním by se měl člověk věnovat spíše klidnějším činnostem. Během spánku totiž dochází k regeneraci těla po fyzické i psychické stránce. Když není spánek dostatečný, projeví se to únavou, nervozitou, zhoršenou schopností se soustředit a v případě dlouhodobých potíží i těžšími zdravotními problémy.

Bylinkové čaje pro klidný spánek

Jednou za čas potká nespavost a přerušovaný spánek téměř každého, zvlášť pokud se u vás vyskytne stresové období. A pokud máte tendenci k nespavosti častěji či setrvale, je nutné ji řešit. Nemusíte si hned brát prášky na spaní, s lehčími poruchami spánku si hravě poradí i některé léčivé rostliny. Tak proč to nezkusit? Existuje mnoho bylinek, jejichž užívání má blahodárný vliv na nervy, dobrou náladu nebo přímo podporují rychlejší usínání a kvalitnější spánek.

Heřmánek vám dodá klid

Už po tisíce let pijí lidé čaj z heřmánku pro jeho bohaté léčivé účinky a zároveň pro jeho uklidňující efekt. Důležitá je jeho příprava. Vysypte velkou polévkovou lžíci této sušené byliny do hrnku a zalijte horkou vodou, ne zcela vařící. Ozdravná esence tak zůstane ve výluhu a vy dosáhnete nejlepších léčebných účinků heřmánku.

Uklidňující schopnosti heřmánku se přičítají antioxidantu zvanému apigenin, který se v heřmánkovém čaji nachází v hojné míře. Právě tato látka se váže na specifické receptory v mozku, snižuje úzkost a napomáhá usnutí a lepšímu spánku.

Kozlík lékařský neboli valeriánský kořen

Z této byliny se používá kořen, který se suší nebo nakládá do destilátu a používá se pak i jako tinktura. Účinný je především na stísněné stavy, kdy umí organismus báječně zklidnit, a proto je tak oblíbený právě při nespavosti. Kromě jiného je skvělým pomocníkem i během menstruačních potíží a v klimakteriu. Kozlík byste měli užívat nejdéle měsíc, pak je dobré ho na chvíli vysadit. Na jeden šálek použijte asi jednu čajovou lžičku sušeného kořene. Přelijte vroucí vodou, louhujte 5 až 10 minut, poté sceďte a popíjejte.

Meduňka je královnou proti nespavosti

Meduňka je asi nejznámějším a nejdoporučovanějším přírodním lékem na špatné spaní. Nejenže zklidňuje nervovou soustavu, ale skvěle uvolňuje i napětí. A bonus navíc? Zároveň báječně působí i proti virům. Pěstovat si ji můžete doma v květináči po celý rok a čaj si vyrábět z čerstvých i ze sušených listů. Do šálku vložte 1 až 2 lžičky bylinky, zalijte horkou vodou a pod pokličkou nechte 10 až 15 minut louhovat. Meduňkový čaj můžete popíjet klidně i celý den, nejvýše však 3 šálky denně.

Mučenka má tradici

Posvátná bylina jihoamerických indiánů s krásnými fialovými květy je všestranným pomocníkem už odpradávna. V Čechách ji ve volné přírodě nenajdete, ale neznamená to, že by neměla být ve vaší domácí lékárničce či na zahrádce. Mučenka má utišující účinky, které zklidní nejen napětí a vnitřní neklid, ale i pocit úzkosti a stavy strachu. A samozřejmě také nespavost, špatné usínání a přerušovaný spánek. Kromě jiného zmírňuje vnímání bolesti a pomáhá při křečích hladkého svalstva, především při menstruaci. Vhodná je i pro jedince trpící migrénou, hemeroidy, astmatem, kožními problémy a dnes tak častým syndromem vyhoření.

Jako jiné bylinky však netlumí vaši pozornost ani soustředění. Je známé, že už američtí indiáni často pěchovali své dýmky právě listy mučenky, protože tato bylinka navozuje relaxační až euforické stavy, a hravě tak nahradí tabák. Mučenka je velmi často obsažena v čajových směsích pro dobrý spánek a dá se pít i samotná. Jednu lžíci této sušené bylinky zalijte horkou vodou a nechte louhovat 5 až 10 minut.

Zdroje: www.healthline.com, www.pukkaherbs.com, www.celostnimedicina.cz