Aby člověk lépe spal a usínal, je důležité dodržovat základní pravidla takzvané spánkové hygieny.
Zdroj: profimedia.cz

Čaje pro lepší spánek: 4 nejlepší, co vám pomohou usnout. Možná je máte doma!

Vyspat se do krásy je sen snad každého z nás. Plnohodnotný spánek nenahradí prostě nic. Trápí vás nespavost? Je to velká nepříjemnost a někteří z nás o tom vědí své. K lepšímu nočnímu odpočinku si však můžeme namísto chemie pomoci bylinkami. Některé bylinkové čaje jsou na spánek přímo zázračné. Vyzkoušejte je a najděte si svoji kombinaci bylin.

Aby člověk lépe spal a usínal, je důležité dodržovat základní pravidla takzvané spánkové hygieny. K nim patří například nepít večer kofeinové nápoje ani alkohol, pravidelná doba usínání, vstávání, a také pokud možno nespat během dne. Před spaním by se měl člověk věnovat spíše klidnějším činnostem. Během spánku totiž dochází k regeneraci těla po fyzické i psychické stránce. Když není spánek dostatečný, projeví se to únavou, nervozitou, zhoršenou schopností se soustředit a v případě dlouhodobých potíží i těžšími zdravotními problémy.

Bylinkové čaje pro klidný spánek

Jednou za čas potká nespavost a přerušovaný spánek téměř každého, zvlášť pokud se u vás vyskytne stresové období. A pokud máte tendenci k nespavosti častěji či setrvale, je nutné ji řešit. Nemusíte si hned brát prášky na spaní, s lehčími poruchami spánku si hravě poradí i některé léčivé rostliny. Tak proč to nezkusit? Existuje mnoho bylinek, jejichž užívání má blahodárný vliv na nervy, dobrou náladu nebo přímo podporují rychlejší usínání a kvalitnější spánek. 

Už po tisíce let pijí lidé čaj z heřmánku pro jeho bohaté léčivé účinky a zároveň pro jeho uklidňující efekt. Už po tisíce let pijí lidé čaj z heřmánku pro jeho bohaté léčivé účinky a zároveň pro jeho uklidňující efekt. Zdroj: profimedia.cz

Heřmánek vám dodá klid

Už po tisíce let pijí lidé čaj z heřmánku pro jeho bohaté léčivé účinky a zároveň pro jeho uklidňující efekt. Důležitá je jeho příprava. Vysypte velkou polévkovou lžíci této sušené byliny do hrnku a zalijte horkou vodou, ne zcela vařící. Ozdravná esence tak zůstane ve výluhu a vy dosáhnete nejlepších léčebných účinků heřmánku.

Uklidňující schopnosti heřmánku se přičítají antioxidantu zvanému apigenin, který se v heřmánkovém čaji nachází v hojné míře. Právě tato látka se váže na specifické receptory v mozku, snižuje úzkost a napomáhá usnutí a lepšímu spánku.

Kozlík lékařský neboli valeriánský kořen

Z této byliny se používá kořen, který se suší nebo nakládá do destilátu a používá se pak i jako tinktura. Účinný je především na stísněné stavy, kdy umí organismus báječně zklidnit, a proto je tak oblíbený právě při nespavosti. Kromě jiného je skvělým pomocníkem i během menstruačních potíží a v klimakteriu. Kozlík byste měli užívat nejdéle měsíc, pak je dobré ho na chvíli vysadit. Na jeden šálek použijte asi jednu čajovou lžičku sušeného kořene. Přelijte vroucí vodou, louhujte 5 až 10 minut, poté sceďte a popíjejte.

Kozlík byste měli užívat nejdéle měsíc, pak je dobré ho na chvíli vysadit. Kozlík byste měli užívat nejdéle měsíc, pak je dobré ho na chvíli vysadit. Zdroj: profimedia.cz

Meduňka je královnou proti nespavosti

Meduňka je asi nejznámějším a nejdoporučovanějším přírodním lékem na špatné spaní. Nejenže zklidňuje nervovou soustavu, ale skvěle uvolňuje i napětí. A bonus navíc? Zároveň báječně působí i proti virům. Pěstovat si ji můžete doma v květináči po celý rok a čaj si vyrábět z čerstvých i ze sušených listů. Do šálku vložte 1 až 2 lžičky bylinky, zalijte horkou vodou a pod pokličkou nechte 10 až 15 minut louhovat. Meduňkový čaj můžete popíjet klidně i celý den, nejvýše však 3 šálky denně. 

Meduňka je asi nejznámějším a nejdoporučovanějším přírodním lékem na špatné spaní. Meduňka je asi nejznámějším a nejdoporučovanějším přírodním lékem na špatné spaní. Zdroj: profimedia.cz

Mučenka má tradici

Posvátná bylina jihoamerických indiánů s krásnými fialovými květy je všestranným pomocníkem už odpradávna. V Čechách ji ve volné přírodě nenajdete, ale neznamená to, že by neměla být ve vaší domácí lékárničce či na zahrádce. Mučenka má utišující účinky, které zklidní nejen napětí a vnitřní neklid, ale i pocit úzkosti a stavy strachu. A samozřejmě také nespavost, špatné usínání a přerušovaný spánek. Kromě jiného zmírňuje vnímání bolesti a pomáhá při křečích hladkého svalstva, především při menstruaci. Vhodná je i pro jedince trpící migrénou, hemeroidy, astmatem, kožními problémy a dnes tak častým syndromem vyhoření.

Posvátná bylina jihoamerických indiánů s krásnými fialovými květy je všestranným pomocníkem už odpradávna. Posvátná bylina jihoamerických indiánů s krásnými fialovými květy je všestranným pomocníkem už odpradávna. Zdroj: profimedia.cz

Jako jiné bylinky však netlumí vaši pozornost ani soustředění. Je známé, že už američtí indiáni často pěchovali své dýmky právě listy mučenky, protože tato bylinka navozuje relaxační až euforické stavy, a hravě tak nahradí tabák. Mučenka je velmi často obsažena v čajových směsích pro dobrý spánek a dá se pít i samotná. Jednu lžíci této sušené bylinky zalijte horkou vodou a nechte louhovat 5 až 10 minut.

Zdroje: www.healthline.com, www.pukkaherbs.com, www.celostnimedicina.cz

 

Akční letáky