Černé tečky na nose, zvané komedony.
Zdroj: Nau Nau / Shutterstock.com

Jak vyrobit ze zubní pasty a soli masku, která vytáhne černé tečky z obličeje

Černé tečky, které se občas objevují v obličeji především na nose, nejsou nic příjemného. Potrápit dokážou nejen dospívající, ale také majitelky mastné, smíšené či problematické pleti. Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat v domácích podmínkách.

V době, kdy jsou kvůli opatřením na zamezení šíření nového typu koronaviru dveře kosmetických salonů dlouhodobě zavřené, může být  řešení potíží s černými tečkami na obličeji výrazně komplikovanější. Černé tečky se nejčastěji objevují tam, kde je nejvyšší koncentrace mazových žláz. Tedy hlavně na nose, ale často také na bradě nebo části tváře poblíž nosu. Černé tečky, odborně zvané otevřené komedony, patří k projevům akné. Jedná se vlastně o ucpané vlasové folikuly, ve kterých je přebytečný maz, odumřelé buňky a nečistoty z povrchu pleti. To vše představuje ideální prostředí pro růst mikroorganismů a možné záněty. Otevřené komedony reagují s povrchem kůže. Právě oxidace po kontaktu se vzduchem má na svědomí jejich typicky černé zbarvení.

Domácí přípravek na likvidaci černých teček

  • 2 polévkové lžíce mátové zubní pasty
  • 1 polévková lžíce soli
  • 2-3 kostky ledu

Zubní pastu důkladně promícháme se solí. Čištění pleti je vhodné načasovat po koupeli či sprše, když je prohřátá a póry jsou otevřené. Vzniklou směs naneseme na oblast, kde nás trápí černé tečky a necháme působit dokud nevyschne (přibližně 5 minut). Obličej omyjeme vodou pokojové teploty. Následně obličej přetřeme kostkou ledu – tím dosáhneme zúžení pórů. Pasta pomáhá otevírat póry a likvidovat bakterie. Sůl působí jako peeling. Reakcí pokožky může být zarudnutí. Kdo má suchou pokožku, měl by po zákroku použít hydratační krém.

Jak předcházet vzniku komedonů

K odstranění černých teček na obličeji se používá kosmetické očko zvané expresor. K odstranění černých teček na obličeji se používá kosmetické očko zvané expresor. Zdroj: ECOSY / Shutterstock.com

Výskyt nevítaných černých teček můžeme v některých případech ovlivnit úpravou životosprávy. Je to sice zdlouhavější proces, ale ve výsledku vhodnější řešení než pravidelné odstraňování následků. Co všechno může mít vliv na zhoršení stavu naší pleti?

  • nevhodné stravovací návyky (nepravidelný stravovací režim, strava s příliš vysokým obsahem cukrů a tuků, malý příjem vitamínů a vlákniny)
  • špatný pitný režim
  • konzumace nadměrného množství soli
  • kouření
  • častý pobyt v prašném prostředí
  • nevhodně zvolená kosmetika
  • nedostatečné čištění pleti

Zdroj: prirodajelek.czwww.wikiskripta.eu

Akční letáky