Pochází ze Středomoří a znali ji už Asyřané před více než třemi tisíci lety. Lahvička s olejem z černuchy byla nalezena dokonce v Tutanchamonově hrobce a jeho účinky oceníme i dnes.
Černý, královský, římský, křížový, šabrejový, mateřský nebo vladařský kmín, římský koriandr, falešný elebor, panna v háji, smrkačka, šabrej - to jsou jen některé z lidových názvů černuchy seté (Nigella sativa) z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae).
Černý kmín zmiňuje už proslulý řecký lékař a botanik Dioscorides v souvislosti s podporou trávení. Užíval se i při kousnutí hadem, bodnutí štírem, při vyrážce, nádorech a hnisajících ranách. Ovšem také při nachlazení, dýchacích potížích a bolestech zubů. Znalec ájurvédy David Frej ho cení proto, že dává do rovnováhy tři přírodní zákony: energii pohybu (Váta), energii přeměny (Pitta) a energii udržování (Kapha). U nás se občas pěstuje statnější černucha damascénská (Nigella damascena), kterou Jiří Janča a Josef Zentrich považují ve své knize Herbář léčivých rostlin za zaměnitelnou s černuchou setou.
Černucha má antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a hladinu krevního cukru, zabraňuje zánětům, podporuje vylučování žluči a moči, stejně jako menstruaci a tvorbu mateřského mléka, vyvolává pocení, zlepšuje trávení a ničí střevní parazity.
Valdemar Grešík ve své knize Léčivé rostliny doporučuje užívání drcených semen v množství na špičku kulatého nože 3x denně.
Čaj z černého kmínu připravíme z jedné čajové lžičky semen, které podrtíme v hmoždíři a zalijeme 150 ml vroucí vody. Necháme 10 minut luhovat a denně pijeme maximálně dva šálky.
Ze semen se lisováním zastudena vyrábí cenný olej. Bývá součástí kosmetických přípravků a v Orientu se používá jako přírodní antibiotikum. Nesmí však dojít k předávkování a není vhodný pro těhotné ženy! Olej je vhodný i k masážím pokožky se sklonem k alergickým reakcím.
Černý kmín, ze kterého se užívá semeno a olej, v sobě ukrývá více než sto účinných látek. Za hlavní nositele antibiotických účinků se přitom považují alkaloid nigellin a saponinový glykosid melanthin. Jsou v něm velice hodnotné nenasycené kyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit, a také nasycené a vícekrát nenasycené, tzv. esenciální mastné kyseliny, které náleží k nejdůležitějším stavebním kamenům lidských buněk. Patří mezi ně například kyseliny tříslová, linolová, palmitová a myristinová. Dále obsahuje alfa-pinen, asparagin, tokoferol, beta-amyrin, kaučuk, albumin, kampesterol, cykloartenol, steroly, pryskyřice, izochinolinalaloidy a triterpensaponiny, vitaminy skupiny B, vitamin A, D, F, vápník, železo a zinek.
Autor Soňa Havlová, spoluautor Jiří Kuchař.
Souhlasím, Wobenzym je vynikající a vždy mi zabral na rozjíždějící se zánět velmi rychle. Ale k tomu, aby byl člověk zdráv, tak je potřeba tělu dodávat i další látky popsané výše v článku.
Myslím, že zdaleka nejlepší na záněty je ozkoušený Wobenzym.
Nejnovější diskuse
Nejčtenější diskuze
Nejživější diskuze
Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat
Řez okrasných dřevin - jak a kdy prořezávat
Orchideje - úspěšné pěstování doma i venku
Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie
Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék
Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort
Houby - sběr, pěstování, recepty