Černý, královský, římský, křížový, šabrejový, mateřský nebo vladařský kmín, římský koriandr, falešný elebor, panna v háji, smrkačka, šabrej - to jsou jen některé z lidových názvů černuchy seté (Nigella sativa) z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae).

Černucha setá i damašská

Černý kmín zmiňuje už proslulý řecký lékař a botanik Dioscorides v souvislosti s podporou trávení. Užíval se i při kousnutí hadem, bodnutí štírem, při vyrážce, nádorech a hnisajících ranách. Ovšem také při nachlazení, dýchacích potížích a bolestech zubů. Znalec ájurvédy David Frej ho cení proto, že dává do rovnováhy tři přírodní zákony: energii pohybu (Váta), energii přeměny (Pitta) a energii udržování (Kapha). U nás se občas pěstuje statnější černucha damascénská (Nigella damascena), kterou Jiří Janča a Josef Zentrich považují ve své knize Herbář léčivých rostlin za zaměnitelnou s černuchou setou.

Na záněty, alergie i vysoký krevní tlak

Černucha má antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a hladinu krevního cukru, zabraňuje zánětům, podporuje vylučování žluči a moči, stejně jako menstruaci a tvorbu mateřského mléka, vyvolává pocení, zlepšuje trávení a ničí střevní parazity.

  • Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin má olej ze semen černuchy seté celkový regulační a posilující účinek na imunitní systém.
  • Ledviny, játra, centrální nervovou soustavu, žaludek, srdce, mozek a míchu ochraňuje před působením různých chemických látek, zejména těžkých kovů olova a kadmia.
  • Zmírňuje průduškové spasma, různé studie prokázaly snížení alergických reakcí při jeho užívání až o 70 procent, stejně jako zlepšení nemocí horních cest dýchacích.
  • Je všeobecně účinný proti parazitům (zejména typu Schistosoma mansoni), virům, proti bakteriím Stafylococcus aureus nebo plísním Trichophyton interdigitale, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum a Microsporum canis.
  • V posledních desetiletích byly laboratorně prokázány antiepileptické, radioprotektivní, antimutagenní, analgetické, antihistaminické, antioxidační a spasmolytické účinky.
  • Vnitřně se používá při diabetu nebo nadýmání, protože příznivě působí při enzymatické poruše slinivky břišní.
  • Je účinný při bolestivé menstruaci, jelikož uvolňuje křeče hladkého svalstva.
  • Snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, uplatňuje se i při vysokém tlaku.

Jak černuchu užívat?

Valdemar Grešík ve své knize Léčivé rostliny doporučuje užívání drcených semen v množství na špičku kulatého nože 3x denně.

Čaj z černého kmínu připravíme z jedné čajové lžičky semen, které podrtíme v hmoždíři a zalijeme 150 ml vroucí vody. Necháme 10 minut luhovat a denně pijeme maximálně dva šálky.

Ze semen se lisováním zastudena vyrábí cenný olej. Bývá součástí kosmetických přípravků a v Orientu se používá jako přírodní antibiotikum. Nesmí však dojít k předávkování a není vhodný pro těhotné ženy! Olej je vhodný i k masážím pokožky se sklonem k alergickým reakcím.

Tajemství účinku

Černý kmín, ze kterého se užívá semeno a olej, v sobě ukrývá více než sto účinných látek. Za hlavní nositele antibiotických účinků se přitom považují alkaloid nigellin a saponinový glykosid melanthin. Jsou v něm velice hodnotné nenasycené kyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit, a také nasycené a vícekrát nenasycené, tzv. esenciální mastné kyseliny, které náleží k nejdůležitějším stavebním kamenům lidských buněk. Patří mezi ně například kyseliny tříslová, linolová, palmitová a myristinová. Dále obsahuje alfa-pinen, asparagin, tokoferol, beta-amyrin, kaučuk, albumin, kampesterol, cykloartenol, steroly, pryskyřice, izochinolinalaloidy a triterpensaponiny, vitaminy skupiny B, vitamin A, D, F, vápník, železo a zinek.