Všestranné účinky černého bezu jsou známé již po dlouhá staletí a tento keř i jeho blízké okolí bylo považováno dokonce za magické. Věřilo se, že tam, kde bezový keř roste, jsou nablízku dobří duchové a víly. Proto si lidé vážili dříve toho, když černý bez rostl v blízkosti jejich domovů. A samozřejmě plně využívali jeho léčebných účinků.

Pokud se chcete dozvědět o účincích černého bezu více, zhlédněte toto zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Základem zdraví je zdravá střevní mikroflóra

O celkovém zdraví našeho organismu vypovídá i stav střev. Vyskytují se v nich různé bakterie a kvasinky, které by měly podporovat správné trávení a ničit škodlivé a patogenní infekce. Stejně tak by měly napomáhat při uvolňování vitamínů a chemických sloučenin, které jsou potřebné pro zdraví a dlouhý život. Souhrnně se tyto organismy nazývají střevní mikroflóra.

Střevní dysbióza

Bohužel se často v našem trávicím traktu často vyskytují i bakterie a plísně, které našemu zdraví prospěšné nejsou. Přítomnost špatných bakterií a kvasinek ve střevech se nazývá odborně střevní dysbióza. Tento stav pak následně vede k dalším zdravotním nesnázím. Proto je správná a vyrovnaná mikroflóra ve střevech tolik pro naše zdraví důležitá.

Příznaky špatné střevní mikroflóry

Velmi často se stává, že se narušená střevní mikroflóra nepřipomíná žádnými příznaky. Jedním z důvodů může být fakt, že stav není tak vážný, a tělo se s ním umí i dlouhodobě vyrovnat. Anebo má takový jedinec opravdu dobré trávení. Vždy je možné si nechat udělat po konzultaci s lékařem test a stav svých střev zjistit.

Ve většině případů jsou pak nejčastějšími příznaky narušené střevní mikroflóry například silně zapáchající hnilobná stolice, která by běžně zapáchat neměla, nadýmání a plynatost, zácpa, nebo naopak průjem, střevní bolesti břicha, přecitlivělost na některé potraviny, ale i neřízené velké chutě. Někdy se také objevuje ospalost při jídle, celková slabost a časté bolesti hlavy.

Černý bez pro zdraví střev

Černý bez podle vědců hraje při snižování rizika zánětlivých onemocněních střev velmi důležitou roli, a to díky obsahu látek, které se s nimi umí velmi dobře vypořádat. Květy bezu působí blahodárně na střevní trakt, protože v něm likviduje hnilobné bakterie a zároveň uvolňuje střevní koliky, plynatost, nedostatečnou činnost žlučníku a urychluje pomalé trávení.

Černý bez zabírá výborně na průjmy, a to i na ten druh, který je spojený s napadením organismu nebezpečnými viry. Naopak bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, takže je účinný i při zácpě.

Popíjejte pravidelně bezový čaj

Jedním ze způsobů, jak si vyčistit střeva je popíjení bezového čaje, a to jak teplého, tak i zastudena. Usušený nebo čerstvý květ přelijte horkou vodou, nechte pod pokličkou louhovat tak 15 minut a pak přeceďte nápoj do šálku. Čaj si můžete dosladit medem nebo například jitrocelovým sirupem. Kromě jiného je čaj účinný i při nachlazeních s kašlem a rýmou.

Macerát z čerstvých květů

Střeva si můžete čistit i za horkých dnů, a to díky bezové limonádě. Dejte do džbánu několik květů čerstvých bezových květů, zalijte je vodou a nechte alespoň ½ hodiny macerovat. Můžete přidat i pár koleček čerstvého citronu. Nápoj nejen pročistí střeva, ale i močový systém. Zároveň podpoří dobré trávení, osvěží a má skvělou chuť.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govwww.bylinkyprovsechny.cz, www.tradicnimedicina.cz, www.zdravinadlani.cz