Zdroje: ms.noveveseli.cz, jakzdrave.cz, healthline.com

Černý bez byl v minulosti velmi vážený

Černý bez je odpradávna považovaný za zázračnou až magickou rostlinu. Lidé k ní měli nejen vztah, ale také respekt. Nebylo stavení, u kterého by bez nerostl, a vzhledem ke svým repelentním účinkům, byla tato vizuálně nezajímavá dřevina také vysazovaná u hospodářských stavení, kde se chovala domácí zvířata. Lidé jednoduše věděli, co a jak využít.

Také Linda Mahelová vám v krátkosti představí svou nejoblíbenější rostlinu, kterou není nic jiného než černý bez v její zahradě:

Zdroj: Youtube

Lidová medicína o černém bezu a bezinkách

Oblíbenost černého bezu nespočívala jen v pověrách, že odhání temné síly a čarodějnice. S černým bezem jako léčivem měli zkušenosti v podstatě všichni a dávno se vědělo o účincích květů, plodů, kůry i listů. Nutno dodat, že kůra se nyní již nevyužívá, listy jen zevně a kořeny jen velmi výjimečně.

Černý bez je oblíbený nejen u nás, mnohé jeho druhy jsou známé po celé Evropě. Již Hippokrates jej označil za významnou léčivku. Plody je však třeba před pozřením sušit nebo alespoň krátce převařit, nicméně jsou považované nejen za bezpečné, ale také za výjimečně hodnotné.

Likvidace hnilobných bakterií

Jako absolutní většina bylin i koření také černý bez působí na zažívání. Díky silným protizánětlivým účinkům jsou bezinky vyzdvihované nejen jako vhodný doplněk pro kardiaky, ale rozhodně také jako podpora a balanc trávícího systému, jeho očistu a likvidaci případných hnilobných bakterií. Bezinky působí zároveň jako analgetikum a stimulují také pocení, snižují horečku a významně napomáhají i při očistě plic během bronchitidy, zánětu dutin či rýmě a kašli.

Díky podpoře vylučování kyseliny močové napomáhá také při dně či revmatických obtížích, pročišťuje ledviny i močové cesty. V podstatě je jen málo orgánů, na kterých se konzumace bezinek pozitivně neodrazí, celkově totiž podporují imunitu a defacto přispívají zdraví celého organizmu.

Jak na zázračné bezinky?

Pokud máte možnost černý bez sbírat, rozhodně to neodkládejte. Dobře uzrálé bezinky lze konzumovat moha způsoby a pokud právně nemáte čas, můžete je zmrazit nebo jednoduše usušit.

Máte-li možnost a chuť, připravit z nich lze rosoly, šťávy i džemy nebo povidla. Sušené plody se používají na přípravu čaje, ale z bezinek se vyrábí také ovocné víno nebo pálenka, případně také tinktura.

Bezinky vás očarují především koktejlem prospěšných látek. Jsou známé vysokým obsahem antioxidantů, vitaminu C i vlákniny.

Související články