Zdroje: ms.noveveseli.cz, cs.wikipedia.org

Zázračný černý bez

Bezinky čili plody černého bezu jsou trpké plody, které vám šmahem obarví ruce i oblečení, ale jsou to hlavně bobulky plné zdraví prospěšných látek nejen vysoké výživové hodnoty.

Obsahují vitamin C a B, ale také mnohé organické kyseliny, glykosidy a také sambunigrin, což je látka pojmenovaná právě po černém bezu, který se latinsky nazývá Sambucus nigra. Černý bez nabízí víc než plody. Zpracovávají se také bílé květy, zevně se užívají i listy.

Podívejte, co říká o černém bezu Linda Mahelová. Je to její oblíbená léčivka!

Zdroj: Youtube

Bezinky jsou zázrak pro srdce a cévy

Díky svému složení byly a jsou bezinky používané v lidovém léčitelství na pestrou škálu neduhů. Po sušení nebo převaření pozbývají plody silně projímavých až toxických účinků, a naopak napomáhají trávení, podporují imunitní systém a působí také pozitivně na nervová onemocnění i migrény. Mají nejen analgetické účinky, ale pečují také o zdraví celého kardiovaskulárního systému.

Významná je přítomnost takzvaných flavonoidů, což jsou látky se silnými antioxidačními účinky. Obsah flavonoidů přímo souvisí se zdravím cév a jejich pružností. Bezinky díky nim působí protizánětlivě, což je prospěšné srdci, cévám i celému systému, ale také snižují krevní tlak.

Potraviny pro podporu kardiovaskulárního systému

Bezinky jednoduše patří k potravinám, které můžete pro redukci krevního tlaku zařadit do jídelníčku společně s přípravky z česneku, hlohu, lněného semínka, rakytníku i některými druhy koření. Mezi ty patří například skořice, kardamom, zázvor, levandule nebo bazalka. Všechny tyto vyjmenované jsou pro srdcaře důležité a prospěšné potraviny.

Ač jsou plody černého bezu poměrně trpké, lze je upravit mnoha zajímavými způsoby. Z bobulek je možné připravit džus, sirup, ale také sladká povidla nebo marmeládu. Sušené bezinky jsou vhodné k přípravě čaje. Máte-li chuť a elán vyrobte z nich domácí ovocné víno nebo pálenku. Pamatujte však, že bezinky je nutné vždy tepelně upravit nebo sušit. Jinak působí silně projímavě až toxicky.

Související články