Černý čaj je nejoblíbenějším druhem čaje na světě. Kromě své lahodné chuti je tento nápoj velkým pomocníkem pro naše zdraví. Jeho výhodou je i to, že v zimě příjemně zahřeje, kdežto v létě naopak ochladí. S oblibou se popíjí ve své přirozené podobě, ale někteří si jej rádi zjemní i mlékem, cukrem či medem.

Jak si připravit kvalitní sypaný čaj se podívejte se na YouTube videu na kanálu Meetea:

Zdroj: Youtube

Černý čaj

Jedná se o lístky z keře čajovníku Camellia sinensis, které se také míchají s dalšími rostlinami, které čaji dodají konkrétní chuť a aroma. Vždy dávejte přednost kvalitnímu černému čaji, který má i výraznější chuť a aroma. Je to díky delšímu procesu oxidace, který dodá čaji jistou dávku jemné hořkosti a kyselosti. V současné době můžete vybírat až z 3000 druhů. Ve srovnání s jinými čaji má ten černý vyšší obsah kofeinu. A jaké má přínosy pro naše zdraví?

Zpomaluje stárnutí

Pokud si zvyknete na pravidelný rituál s černým čajem, budete účinně zpomalovat proces stárnutí. Je to díky vysokému množství obsažených flavonoidů a antioxidantů, které se podílí na likvidaci volných radikálů v těle a podporují tak buněčné zdraví.

Kvalitnější vlasy

Černý čaj je zdrojem užitečných vitamínů a minerálů, a proto se dokonale hodí pro podporu kvality a růstu vlasů. Nejlépe je jí možné ovlivnit vnitřně, nikoli zevně. Oplachy vlasů či masáže vlasové pokožky jsou také prospěšné, ale nejdůležitější je dostatek látek vstřebaných tělem. Pravidelné omývání vlasů silným odvarem z černého čaje je nejen posiluje, ale dává jim i příjemnou hebkost. 

Podporuje imunitní systém

Vzhledem k tomu, že má černý čaj díky obsahu vitamínů, antioxidantů a katechinu výborné antivirové účinky, imunitní systém se stává odolnějším. Snadno pak nepodlehnete každému nachlazení, jehož nástrahy jsou právě teď téměř všude. Horký černý čaj je účinnou prevencí.

Rychlejší hubnutí

Pravidelné pití černého čaje vám pomůže i s případným hubnutím, podílí se totiž na redukci tělesného tuku, protože zvyšuje oxidaci. Obsažené látky zrychlují metabolismus, takže organismus bude zároveň i lépe spalovat a regulovat hladinu cukru v krvi. 

Podporuje lepší trávení

Černý čaj také dokonale napomáhá správné funkci trávicího traktu. Obsažené polyfenoly podporují vznik prospěšných bakterií ve střevech a napomáhají tak i správné funkci imunitního systému. Černý čaj perfektně funguje na nepříjemné nadýmání a průjmy.

Související články

Zdroje: www.fitelo.co, www.healthline.com, www.cgfoods.cz