Bojujete s vysokým tlakem? Nikdy tento zdravotní neduh nepodceňujte a v každém případě jej vždy konzultujte s odbornými lékaři. Na pomoc si však můžete přibrat i přírodní prostředky, které budou udržovat tlak v normále. Ideální volbou je v tomto případě „zázračná“ červená řepa. Pokud ji budete konzumovat pravidelně, a navíc s léčivým medem, dokáže vás účinně ochránit před spoustou i velmi závažných chorob.  

Jak připravit řepu s citrusem a medem se podívejte v tomto YouTube videu na kanálu Cambeau Kitchen:

Zdroj: Youtube

Vysoký krevní tlak

Bohužel se v současnosti jedná o jednu z nejčastějších diagnóz, kdy trvalé hodnoty tělesného tlaku dosahují od 140/90 mm Hg a výše. Nebezpečí vysokého tlaku spočívá v tom, že zpočátku nezpůsobuje žádné znatelné potíže. Jakmile je však krevní tlak delší dobu zvýšený, poškozuje nejen ledviny, oči a cévy, ale zvyšuje se tak i riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Snižujte tedy tlak i vhodnou stravou!

Červená řepa

Červená řepa obsahuje významné množství vitaminu C, E a skupiny B, beta-karotenu, kyseliny listové, železa, vápníku, draslíku, hořčíku, sodíku, křemíku, zinku, selenu, manganu, mědi, jódu a dalších cenných látek. Pokud chcete získat z červené řepy co nejvíce drahocenných látek, konzumujte ji nejlépe v čerstvém stavu. Tato zelenina snižuje krevní tlak stejně dobře jako mnohé léky. Pokud každý den vypijete 500 ml šťávy z červené řepy, snížíte si krevní tlak až o 10 mm Hg. Červená řepa zároveň snižuje i hladinu nezdravého cholesterolu, takže je celkově výborným ochráncem před kardiovaskulárními chorobami. 

Med

Medu se nadarmo neříká „tekuté zlato“, jeho příznivé účinky na zdraví jsou velmi pestré a využít se dá při léčbě mnoha zdravotních obtíží. Obsahuje vzácnou látku acetylcholin, která rozšiřuje drobné cévy a tím snižuje krevní tlak. Med však nekonzumujte večer, protože během noci by mohlo dojít k příliš velkému poklesu krevního tlaku.

Zdravé cévy

Červená řepa pomáhá účinně bránit vzniku krevních sraženin v cévách, zpevňuje stěny vlásečnic a brání rozvoji aterosklerózy. Je to díky obsažené látce s názvem betanin, který působí trochu jako kyselina acetylsalicylová a rozšiřuje věnčité tepny. Zároveň má silné antioxidační účinky a je účinnou prevencí před nádorovým onemocněním. Stejně tak významně posiluje imunitu, čistí střeva a napomáhá celkové detoxikaci. Kromě toho také zlepšuje trávení a činnost jater a stimuluje tvorbu červených krvinek. Stejně prospívá lepšímu zdraví kostí, pokožky, vlasů i nehtů a podporuje i činnost mozku.

Červená řepa s medem

Červenou řepu nejprve řádně omyjte, zbavte slupky a nastrouhejte najemno. Následně přidejte dle vaší chuti kvalitní med a nechte chvíli odležet. Zdravý salát si můžete dochutit pár kapkami citronové šťávy, trochou soli a pepře, ale také sezamovými semínky nebo vlašskými ořechy.

Související články

Zdroje: www.mujrozhlas.cz, www.idnes.cz, www.lich.cz