S různými parazity jste se jistě setkali, ale ve skrytu duše doufáte, že střevní parazité se vás netýkají. I když je jejich výskyt u nás významně nižší, není nemožný, a pak jistě také čas od času někam cestujete. Čím větší exotika, horší hygienické podmínky a méně dokonalá úprava vody i potravin, tím vyšší riziko nákazy.

Červíci v útrobách

Několik tisíc nakažených se objevuje každoročně i u nás. Jde především o dobře známé škrkavky, roupy nebo tasemnice. Léčiva na parazitická onemocnění bývají špatně dostupná, užívají se jen v jedné nebo několika málo silných dávkách a často působí žaludeční obtíže. Kromě léků je však možné vyzkoušet také různé bylinky.

Bylinky proti parazitům představuje také Eva Kavková na svém YouTube kanálu:

Zdroj: Youtube

Účinné bylinky

Na parazity běžné u nás se dříve používaly také různé bylinky, které měly za cíl nejen zbavit tělo parazitů, ale také napravit zažívání, zbavit trávící ústojí zánětů či podpořit tvorbu žluči.

Mezi bylinky, které významně napomáhají léčbě a běžně je koupíte v lékárně či v supermarketu, patří tato pětice:

  • Pelyněk pravý
  • Zlatobýl obecný i kanadský
  • Hřebíček
  • Zázvor
  • Kurkuma

Rozhodně však existuje celá řada dalších bylin, které jsou účinné a mezi nimi také ve videopříspěvku zmiňovaný vratič.

Dodržujte pokyny

Pokud hodláte bylinky použít, informujete se o každé z nich specificky, případně využijte lékárenské produkty a vždy dodržujete instrukce na příbalovém letáku. Například zmiňovaný vratič je toxický, a proto se již upustilo od jeho vnitřního užívání.

Pozor na symptomy

Jak parazity poznat? Často se vůbec nijak neprojevují. Pokud bychom vyjmenovali všechny možné symptomy, pak byste zjistili, že mnohé z nich máte. Jsou totiž tak pestré, že zahrnují prostě všechny běžné symptomy nachlazení či jiné probíhající nemoci.

Kterých pět příznaků je nejčastějších? Jsou to především tyto:

  • Zvracení a malátnost
  • Bolest břicha a průjmy
  • Ztráta na váze často provázená zvýšenou konzumací potravin a chutí na jídlo
  • Horečka a bolest svalů
  • Pocit vyčerpání

Poraďte se s lékařem

Mezi další symptomy patří například zimnice, krvácivost dásní, zrychlený tep a bolest u srdce, nespavost, svědění v uších, nosu a análním otvoru, problémy kůže včetně vředů, zánětů a puchýřů. V případě, že máte podezření, konzultujte jej se svým lékařem. Ten může nechat provést řadu testů, jimiž lze výskyt střevních parazitů potvrdit nebo vyvrátit. Doporučí vám jednak léčbu a můžete společně konzultovat i doprovodné užívání bylinných extraktů nebo čajů.

Související články

Zdroje: idnes.cz, zdravickoboskovice.cz