V prvé řadě samozřejmě platí, že nic se nemá přehánět, což se týká i konzumace zdravých potravin. S česnekem by měli být opatrní lidé, které trápí problémy se žaludkem a žlučníkem, stejně tak lidé, kteří berou léky na ředění krve, neboť česnek může zvýšit nežádoucím způsobem jejich účinek. A také všichni, kdo mají na česnek jakoukoliv alergii. Ale ostatní mohou bez obav konzumaci jednoho stroužku čerstvého česneku denně vyzkoušet. Vylepší jim chuť jídla, a navíc přinese organismu samá pozitiva.

Na jaké účinky se tedy lze těšit?

V česneku je zhruba 400 zdraví prospěšných látek. Mezi ně patří i tzv. sirné sloučeniny, které fungují jako přírodní antibiotikum, likvidují řadu bakterií a plísní, ale také virů. Dále česnek obsahuje vitamin A, který je výborný pro naše oči, vitamin B, který podporuje metabolismus a snižuje únavu, a antioxidant vitamin C, který chrání buňky a slouží jako prevence před nachlazením. Díky této kombinaci tedy budete mít mnohem silnější imunitu, což se hodí vždy, obzvlášť v dnešní době.

Kromě dobré imunity česnek pravidelným konzumentům zajistí snížení krevního tlaku a zpomalí případnou aterosklerózu neboli lidově řečeno kornatění cév, které může v nejhorším případě vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici. V počátečních stadiích aterosklerózy může dokonce její vývoj zastavit. Snižuje také množství nezdravého cholesterolu v krvi, což zlepšuje krevní oběh a v důsledku může snížit riziko infarktu či mozkové mrtvice. Česnek je zkrátka výborná prevence nemocí srdce a cév, kterým patří nelichotivá první příčka v příčinách úmrtí u nás.

Česnek blahodárně působí také na mozek. Obsahuje látky, které ho prokrvují a okysličují a chrání mozkové buňky před degenerací. Takový dobře vyživený mozek se vám odmění – budete méně unavení, energičtější a bystřejší.

Kromě bystřejšího mozku zajistí česnek také čisté, detoxikované tělo. Čistí krev od tuků a orgány od nečistot. V něm obsažené esenciální aminokyseliny podporují produkci žluči, která z těla odstraňuje toxiny. Detoxikace se týká i střevní sliznice, což prospívá trávení a zabraňuje průjmům. A funkční trávicí systém je dobrý nejen pro zdraví, ale také usnadňuje hubnutí. Ke štíhlé postavě vám česnek pomůže i tím, že v těle uvolňuje stresový hormon noradrenalin, který příznivě ovlivňuje spalování tuků.

Pravidelnou rozumnou konzumací česneku zkrátka celkově prospějete nejen svému zdraví, ale i postavě.

Zdroj: www.prozeny.cz, www.vitalia.cz