Diabetes neboli obecněji řečeno cukrovka je choroba, která provází lidstvo od nepaměti a dokáže na těle napáchat velké škody, dokonce člověka připravit o život, zvlášť v případě, kdy je zanedbávaná, není léčena, nebo pacient nedodržuje nařízení a doporučení lékaře. Ty se týkají hlavně stravovacího režimu a přísné diety bez obsahu cukru. Diabetikům tedy rozhodně není co závidět, ale pokud poznají všechny možnosti nového způsobu vaření a konzumace jídla, mohou zjistit, že i s tímto hendikepem je možné žít prakticky plnohodnotný život plný dobrého jídla. 

Podívejte se, jak pestrý může být jídelníček diabetika. Ukáže vám jej třeba video od Davis TV na youtube:

Zdroj: Youtube

Kvalita na prvním místě

Jednou z možností, jak si i s cukrovkou pochutnat, je opravdu dobrý a kvalitní chléb. Jenomže i tady může nastat problém, a tak je potřeba hledat takový, který nebude obsahovat přidané cukry a ideálně by měl mít co největší poměr vlákniny k celkové hmotnosti porce. 

Vybírejte z celozrnné nabídky

Abychom se tedy přiblížili o krok blíže k ideální volbě, je třeba vybírat z celozrnných chlebů. Tuto informaci vezměme jako základ, k němuž budeme přidávat další podmínky. Podle odborníků je důležitý, jak již bylo zmíněno, obsah vlákniny. V jednom krajíci bychom jí měli získat alespoň 3 gramy. Celozrnný chléb by tuto vlastnost mít měl, zvláště když se podíváme po tom, u něhož je uveden také přídavek ovsa nebo otrub, případně obsahuje také quinou. 

Bez sacharidů a zbytečných kalorií

Při výběru toho pravého chleba je třeba dávat pozor také na sacharidy a kalorie. Jeden krajíc by neměl obsahovat více než 15 gramů sacharidů a 100 kalorií. Místo klasického je možné podívat se po chlebu špaldovém, lněném, nebo dokonce z mandlové mouky. Je ale logické, že v takovém případě se už cena zdaleka míjí s finančními možnostmi většiny z nás. 

Tohle opravdu ne!

Pokud si řekneme, jaký chléb je pro diabetiky vhodný, je dobré zmínit také zcela opačnou stranu “chlebového spektra”. Tady najdeme klasické bochníky z bílé mouky, v nichž najdeme mnohem nižší procento nejen vlákniny, ale dokonce i vitamínů a minerálů, které jsou porušeny při mletí mouky. 

Zkuste domácí jogurtový chléb

Kdybyste chtěli mít jistotu, že je chléb složený skutečně z ingrediencí, které do něj pro vaše potřeby patří, je dnes k dispozici nespočet receptů, které mohou posloužit jako inspirace k domácímu pečení. Nakonec není snad krásnější vůně, než ta, která se line z trouby při pečení chleba. Kdo by ale spěchal a chtěl přitom vyzkoušet něco nového, může se pustit třeba do rychlého jogurtového diachleba. 

Odměřit, smíchat, upéct...

Na přípravu těsta bude potřeba 6 vajec, 6 lžic bílého neslazeného jogurtu, 9 lžic pšeničných otrub, 24 lžic ovesných otrub a jeden balíček prášku do pečiva. Podle chuti můžeme přidat i další semínka, jako jsou slunečnicová, dýňová, chia semínka a další. Pak už jde jen o to, abychom všechny suroviny dobře promíchali. Jde o objem, který se vejde do klasické formy, kterou často používáme na biskupské chlebíčky. Tu vyložíme pečicím papírem, těsto do ní nalijeme a pečeme tak dlouho, až na povrchu zrůžoví. Pro jistotu do něj ještě zapíchneme špejli, a jakmile ji vytáhneme bez zbytků těsta, může jogurtový chléb z trouby – třeba rovnou na stůl. 

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.vareni.cz, www.jidlo.cz, www.healthline.com