obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ti, kteří chrápou, jsou horší řidiči a více umírají na silnicích, tvrdí vědci

Spánkem strávíme v průměru jednu třetinu svého života. Vyspíme-li se dobře, jsme během dne aktivnější a psychicky i fyzicky vyrovnanější. Překážkou posilujícího odpočinku může být i chrápání.

Chrápání (ronchopatie) je stav, kdy vzestup nevydýchaného oxidu uhličitého způsobí podráždění dýchacího centra v mozku. To vede k mohutnému, většinou chrápavému nádechu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chrápání někdy vnímáme jako víceméně „kosmetický“ defekt, může však být příznakem vážného zdravotního problému.

Onemocnění postihuje asi 10 % populace, více jsou postiženi muži. Ve středním a vyšším věku je toto onemocnění velmi časté, neoficiálně se udává, že jím trpí zhruba polovina mužů ve věku nad 50 let.

Co se děje během chrápání?

Může docházet k zástavě dýchání na různě dlouhou dobu s následným poklesem obsahu kyslíku v krvi. Obranné tělesné mechanismy se uvedou v pohotovost, spánek se změlčí, zvýší se tonus svalů a obnoví se znovu dýchání, případně se postižený zcela probudí.

Měkké patro ve spánku lehce poklesne a částečně zablokuje dýchácí cesty. Měkké patro ve spánku lehce poklesne a částečně zablokuje dýchácí cesty. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Možnými následky jsou:

  • vysoký tlak,
  • srdeční arytmie,
  • ischemická choroba srdeční,
  • mozkové ischémie.

Nezanedbatelné je zvýšené riziko dopravních nehod. Jedná se o takzvaný syndrom zástavy dechu ve spánku — syndrom spánkové apnoe, SAS (anglicky sleep apnoe syndrom).

„Pokud pacient během noci prakticky nespí a usíná během běžných denních činností, může představovat zejména pro některá povolání vážné obecné ohrožení, například pro řidiče autobusů a jiných těžkých vozidel, obsluhu strojů aj. Také z těchto důvodů je vhodné se obrátit na specializované pracoviště, které se poruchami spánku zabývá,“ zdůrazňuje Ing. Kouřilová, odborný poradce pro ošetřovatelskou péči v České asociaci sester.

Chrápání Chrápání Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chrápání lze částečně ovlivnit různými chirurgickými postupy, zejména v oblasti hltanové úžiny. „Poslední dobou vzniklo množství soukromých center, kde za tučný honorář tyto výkony provádějí. Před takovým zjednodušeným a zkráceným postupem je však nutno důrazně varovat,“ říká MUDr. Jaroslav Kraus, primář ORL oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově. Chrápání totiž bývá často dlouho jediným výrazným příznakem syndromu spánkové apnoe. Chirurgický zákrok pacienta tohoto příznaku sice zbaví, ale z nemocného se stává tzv. tichý apnoik.

I nadále přitom dochází k zástavě dechu během spánku se všemi jeho důsledky, ale pacient je zbaven obtěžujícího příznaku, a tak ho k lékaři většinou dovedou až závažné komplikace.

Při apnoe se na určitou dobu stanou dýchací cesty zcela neprůchozí. Při apnoe se na určitou dobu stanou dýchací cesty zcela neprůchozí. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co je spánková apnoe?

Horní cesty dýchací jsou při ní během spánku blokovány uvolněným měkkým patrem, jazykem a svaly hltanu, což vede k přerušení dýchání. Často jí trpí těžce obézní lidé, kterým ve spánku „zapadá“ měkké patro. Základními příznaky spánkové apnoe je obvykle chrápání spojené s přerušovaným dýcháním (ztichnutí během apnoe). 

Možnosti léčby

Ve většině případů je možná účinná léčba, u části pacientů pomůže snížení hmotnosti. Léčbě by mělo předcházet odborné vyšetření — sledování pacienta během spánku přístrojem, který snímá polohu těla, pohyby hrudníku, proud vzduchu ústy a nosem, srdeční frekvenci a saturaci kyslíku v krvi, mikrofon snímá chrápání.

Hodnotí se zejména počet zástav a snížení dechu během spánku, probouzecí reakce, poklesy saturace kyslíku a další parametry. Vyšetření provádějí specializovaná pracoviště: spánková centra a spánkové laboratoře. Jedna z nich je součástí ORL oddělení zmíněné benešovské nemocnice, kde primář MUDr. Jaroslav Kraus vede poradnu pro poruchy dýchání ve spánku.

Přístroj usnadňující dýchání ve spánku. Přístroj usnadňující dýchání ve spánku. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Podle výsledků indikujeme individuálně vhodnou léčbu. Ta se skládá z režimových opatření, u těžších forem syndromu spánkové apnoe pacient dostane zvláštní přístroj.

V naší spánkové laboratoři používáme metodu léčby pomocí průběžného přetlaku v dýchacích cestách (CPAP): Přístrojem a nosní maskou je v dýchacích cestách vytvářen přetlak, díky jemuž nedochází k jejich uzávěru. Pacient se dobře vyspí a po celý den je bez dříve udávaných příznaků.

Klientům, kteří netrpí tímto syndromem a chrápání je pouze obtěžujícím zvukem bez zdravotních následků, samozřejmě nabízíme chirurgické zákroky k jeho odstranění,“ dodává MUDr. Kraus.  

Foto Shutterstock a archiv 

Akční letáky