Jak bojovaly s chřipkou a nachlazením naše babičky
Zdroj: Impact Photography/Shutterstock.com

Jak bojovaly s chřipkou a nachlazením naše babičky? Zapomenuté a účinné metody

Období chřipek a nachlazení je již v plném proudu. Děti si vyměňují bacily ve školkách a školách a dospělí v práci. Zatočte s nepříjemnou nemocí pomocí bylinek. Ty můžete užívat i preventivně.

Bylinky a léčení pomocí nich k naší kultuře rozhodně patří. Legenda vypráví, že první česká bylinková bába byla Kazi, dcera knížete Kroka. První oficiální a kronikami doloženou bylinkářkou je však Zdislava z Lemberka, která ve 13. století vybudovala v podhradí svého sídla špitál pro chudé. Důležitou publikací, jež ovlivnila generace bylinářů a lékařů, byl Herbář doktora Petra Ondřeje Matthioliho. Léčivé byliny neboli drogy se využívají i dnes, s tím rozdílem, že jejich účinky na organismus už nejsou pouze odsledované, ale díky vědeckým studiím i potvrzené.

Nachlazení nebo chřipka?

Nachlazení trvá obvykle týden a během prvních tří dnů je nakažlivé. Obvykle začíná bolestí v krku, která po pár dnech zmizí. Poté nastupuje rýma, ucpaný nos a kolem čtvrtého dne přichází kašel. Často se objevuje i nápadně zelený hlen, který naznačuje, že se k nachlazení přidala i bakteriální infekce. Tu je třeba léčit antibiotiky. Projevy chřipky jsou výraznější. Zahrnují bolest v krku, bolest hlavy a svalů, únavu, ucpaný nos, kašel a vysokou horečku nad 38 °C. Běžnou komplikací chřipky je zápal plic. Pokud jste nemocní déle než týden, navštivte lékaře. Viry chřipky i nachlazení vstupují do těla přes sliznici nosu, očí a úst. Prevencí je proto důkladná hygiena rukou.

Virová onemocnění nelze léčit antibiotiky. Proto se u těchto nemocí pouze zmírňují příznaky. Virová onemocnění nelze léčit antibiotiky. Proto se u těchto nemocí pouze zmírňují příznaky. Zdroj: MilanMarkovic78/Shutterstock.com

Léčba chřipky a nachlazení

Virová onemocnění nelze léčit antibiotiky. Proto se u těchto nemocí pouze zmírňují příznaky prášky na snižování horečky, analgetiky na bolest a léky tlumicími kašel. Důležitý je klidový režim, pravidelné doplňování tekutin a dostatek spánku. Při chřipce i nachlazení pomáhá též popíjení bylinkových čajů.

Chřipka, nachlazení a bylinky

Zhruba 25 % moderních léčiv se vyrábí z rostlin, které se dříve používaly v tradiční medicíně. V průběhu let vědci prozkoumali řadu fytochemických látek a zjistili, že aktivní složky stimulují neuroendokrinní soustavu a imunitní systém skrze různé metabolické dráhy, jako je například hypofýza. Stále se však neví, o jaký mechanismus působení přesně jde. Jaké bylinky pomohou zmírnit příznaky chřipky a nachlazení?

Kašel a bolest v krku

Proti kašli a bolesti v krku pomůže jitrocel kopinatý, jež mění viskozitu hlenu a podporuje vykašlávání. Průběh kašle zmírňuje mateřídouška obecná, tymián nebo sléz maurský. Obsahují silice jako thymol, cymen a karvakrol. Proto tyto bylinky můžete inhalovat. „Výborně pomáhá i divizna velkokvětá. Její součástí jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny, což jsou velmi užitečné látky pro léčbu suchého i vlhkého kašle. Divizna však umí chránit i sliznici dýchacích cest, na které zanechává ochranný film proti vysychání. Snižuje také nutkavost ke kašlání,“ vysvětluje účinky česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Na škrábání v krku a chrapot si připravte kloktadlo ze šalvěje lékařské.

Rýma

Říká se, že léčba zánětu nosní sliznice trvá asi týden, neléčená rýma 7 dní. Příznaky jako kýchání, výtok, svědění a snížená průchodnost může potlačit inhalování vlhkého parného vzduchu z rostlinných extraktů. „Při rýmě vsaďte především na heřmánek pravý. Tato bylinka působí všestranně, je protizánětlivá, protibolestivá a dezinfikuje. Vyvolává také uklidňující pocity a podporuje celkový imunitní systém," radí bylinkářka. Skvělý je také tymián, máta, šalvěj nebo levandule.

Efekt při inhalování nastupuje rychleji než při popíjení léčivých čajů. Efekt při inhalování nastupuje rychleji než při popíjení léčivých čajů. Zdroj: goodbishop / hutterstock.com

Podpořte imunitu

Abyste se nemoci zbavili co nejrychleji, užívejte čaje z heřmánku, lípy obecné, šípku a echinacey. Nálevy můžete popíjet i preventivně odpoledne a večer. Imunitu posílí i čaj ze směsi bylin. Kupte si nasušený řepík, topolovku, sléz maurský, diviznu, dobromysl, truskavec, meduňku, měsíček, mateřídoušku, podběl, prvosenku a jitrocel. Bylinky smíchejte dohromady ve stejném poměru. Na jeden šálek čaje použijte jednu vrchovatou lžičku bylinkové směsi. Krátce povařte, sceďte a popíjejte 3–6× denně.

Zdroj: www.lecba-bolesti.cz, www.idnes.cz, www.ceskatelevize.cz

Akční letáky