Které bylinky skvěle fungují proti chřipce a nachlazení?
Zdroj: Shutterstock

Bylinky proti virózám a chřipce. Tyto jsou lepší než drahé přípravky z lékárny

Nachlazení, rýma, chřipka a kašel jsou nejčastější zdravotní nesnáze, které nás s přicházejícím podzimem a zimou sužují. Pokud však patříte ke ctitelům síly přírody, vsaďte na bylinky a jejich léčivé schopnosti.

Když nemoc zaútočí, dejte si pohov

Akutní infekce horních dýchacích cest jsou zpravidla doprovázeny různým druhem kašle, rýmou, bolestmi v krku, únavou a někdy i zvýšenou teplotou. Ihned v začátku byste měli dopřát svému tělu odpočinek a zabránit tak také rozšiřování kapénkové infekce do okolí. Nejlepší je zůstat doma pod peřinou, doplňovat tekutiny a vitamíny a pocením snižovat teplotu.

Efekt při inhalování nastupuje rychleji než při popíjení léčivých čajů. Inhalace je účinný způsob léčby dýchacích cest, rýmy, kašle či zánětu průdušek, které umí často pěkně potrápit. Zdroj: goodbishop / hutterstock.com

Ucpaný nos potřebuje uvolnit

Protože jsou kvůli počínajícímu nachlazení oteklé sliznice v nose i krku, je potřeba je uvolnit, aby se vám lépe dýchalo a nehrozil vám zánět nosních dutin. Kromě pití bylinných čajů vám proto v tuto dobu také prospějí pravidelné inhalace, a to s vůní léčivých bylin.

Inhalace jsou malé domácí lázně

Inhalace je účinný způsob léčby dýchacích cest, rýmy, kašle či zánětu průdušek, které umí často pěkně potrápit. Teplo a pára společně s léčivými látkami prokrvují a zvlhčují bolavé sliznice, což přispívá ke snadnějšímu vykašlávání a vysmrkávání nadměrného hlenu z dýchacích cest.

Tato technika je také výborná nejen k uvolnění dutin, ale i k posílení imunity a navození klidného spánku. Lékaři je často doporučována i jedincům s astmatem a alergiemi, s nemocnými plícemi a poškozenými hlasivkami.

Jak na to

Jedná se o velmi jednoduchý způsob vdechování páry, kterou důvěrně znali už naši prarodiče. Pokud nevlastníte inhalátor, který se dnes dá pořídit v mnoha obchodech, vystačíte si s velkým kastrolem nebo umyvadlem. V hrnci přivedete vodu k varu a přidáte do ní zvolenou přísadu. Připravenou lázeň odeberete ze sporáku a umístíte ji na stůl, kde si k proceduře budete moci pohodlně sednout. Pak už se stačí jen naklonit obličejem nad nádobu, přikrýt si hlavu ručníkem a pravidelně dýchat.

Bylinky nejen léčí, ale jsou i prevencí

Na to, jaké běžné české bylinky se k čemu využívají, se můžete podívat v tomto videu: 

Vyzrajte na bacily a virózy! Pomohou vám k tomu léčivé bylinky, potvrzují to i vědecké stude. Které bylinky si můžete přidat do inhalační lázně nebo popíjet jako čaj? Můžete vsadit na jednotlivé z nich, ale zvolit můžete i jejich mix. Velmi vhodný je tymián, který má mimořádné antiseptické vlastnosti. Stejně tak vám pomůže uvolnit ucpané dutiny květ černého bezu nebo lípy a rýmovník. Tyto byliny zároveň potlačují bolest hlavy. Podobným způsobem funguje i mateřídouška, máta nebo levandule

Typické vonné silice tymiánu skvěle snižují tvorbu plynů a míru hromadění toxinů ve střevech. Velmi vhodný je tymián, který má mimořádné antiseptické vlastnosti. Zdroj: shutterstock.com

Bylinky čerstvé nebo sušené?

Obecně je vždy lepší používat čerstvé byliny, ale v tomto ročním období je kromě rýmovníku asi neseženete. A navíc, například v tymiánu je větší množství léčivých silic až po usušení.

Pokud se inhalace stane vaším pravidelným rituálem, který doplníte správným jídelníčkem s pestrým zastoupením vitamínů a troškou pohybu, možná se kdejakému nachlazení dokonce i vyhnete.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govwww.leros.cz, www.magazinzahrada.cz,  www.primanapady.cz

Akční letáky