Chrpa polní obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, proto velmi často bývá součástí různých bylinných směsí. Můžete ji znát také jako oční bylinu, protože bývá velmi nápomocná při mnohých potíží s očima. Modré květy chrpy se sbírají až do začátku září. Dají se usušit nebo ještě čerstvé použít na dekoraci pokrmů a nápojů.

Z videa se můžete dozvědět, jakých 10 pozitivních benefitů v sobě skrývá chrpa:

Zdroj: Youtube

Sběr a sušení chrpy

Květy chrpy se zásadně nesbírají za vlhkého počasí kvůli snadnému zplesnivění. Vydejte se proto na jejich sběr za suchého počasí. Nasbírané květy sušte ve stínu na dobře větraném místě. Jedině tak jim zůstane jejich krásná modrá barva. Pokud je budete chtít sušit v sušičce, nastavte teplotu do 35 °C. Usušené květy skladujte buď ve sklenici, nebo v papírových sáčcích na tmavém a suchém místě.

Bylina proti zánětům

Tato bylinka má skvělé protizánětlivé účinky, díky nimž dokáže léčit zánět ledvin, trávicího traktu, očí, úst a dásní. Zároveň urychluje hojení drobných poranění, zanícených ran, vyrážek i ekzémů. Chrpu můžete použít také na revmatické potíže, na které pozitivně zapůsobí její zklidňující schopnosti.

Léčivý čaj z chrpy

V hrnku zalijte lžíci chrpových květů 200 ml vroucí vody a nechte asi 8 minut louhovat. Scezený bylinný čaj pijte teplý dvakrát denně pro zvýšení chuti k jídlu a k pročistění těla od zánětů. Květy chrpy můžete běžně využívat v kuchyni. Nebojte se je zakomponovat do různých dezertů či salátů.

Chrpa jako oční bylinka

Chrpu můžete rovněž najít ve složení mnohých očních kapek. Obklady z chrpy zklidní podrážděné a bolavé oči, pomůžou při zánětu spojivek nebo zmírní citlivost na světlo. Využívá se také na otoky kolem očí, které dokáže výrazně zredukovat.

Obklad na oči

Lžíci sušených nebo dvě lžíce čerstvých chrpových květů zalijte 220 ml studené vody a přiveďte k varu. Poté sejměte z plotny a nechte přiklopené 10-15 minut louhovat. Do studeného odvaru namočte kosmetický tamponek a přiložte na 20 minut na oči. Stejný odvar můžete použít také na omývání ran či jako hojivý obklad při kožních problémech.

Související články

Zdroje: living.iprima.cz, bylinkyprovsechny.cz, jardiner-malin.fr