obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chůze s hůlkami čili nordic walking pomáhá proti bolavým kloubům

V lidském těle se nachází asi 180 kloubů a jejich přirozené stárnutí se nedá zastavit. Po padesátce původně hladká a zavodněná chrupavka hrubne a vysychá. A začíná bolet. Jako první se zpravidla ozvou kolena a kyčle.

Kvůli bolesti se spousta postižených přestane hýbat nebo pohyb významně omezí, svaly v dané oblasti utlumí činnost, rozsah pohybu a funkčnost příslušného kloubu je čím dál tím omezenější, narušuje se statika páteře i stereotyp chůze. Vzniká začarovaný kruh, z něhož není vůbec lehké vykročit. Co s tím?

Rozhodně nejhorším řešením je přestat se hýbat úplně; nepoužívané svaly a klouby ochabnou a zatuhnou. Řešením je vhodně vybraný sport:

  • jízda na rotopedu,
  • plavání,
  • obyčejná rychlá chůze,
  • čím dál populárnější nordic walking čili sportovní chůze se speciálně navrženými hůlkami.

Nordic walking -  severská chůze Nordic walking - severská chůze Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nordic walking, severská chůze, oproti obyčejné chůzi přináší velice efektivní pohyb a relativně snadnou cestu ke zvýšení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví nebo aktuální fyzickou kondici.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hole též pomáhají k narovnání zad při chůzi.

Díky holím se přenáší část hmotnosti na svaly paží a dochází k odlehčení nohou. Proto mohou provozovat nordic walking i lidé, kteří mají problémy s klouby. (Lidé trpící artrózou by však měli chodit pouze po rovině!) 

Poutko na holích umožní přenesení síly na hole, proto je tato aktivita vhodná i při kloubních obtížích v článcích prstů.

Oproti běžné chůzi dochází ke spotřebování většího množství energie a aktivuje se až 90 % svalstva. Zapojení tak velkého procenta svalů má za následek zvýšenou srdeční činnost, proto je nordic walking vhodný také jako prevence kardiovaskulárních chorob.

Nordic walking -  severská chůze Nordic walking - severská chůze Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak na to

Pro dosažení všech pozitivních účinků je třeba znát správnou techniku, jinak bude mít použití hůlek minimální nebo dokonce negativní efekt. Správná technika pomáhá posilovat vazy a kolagenní vlákna v kloubním pouzdře a podporuje regenerační procesy v kloubech.

Na začátku je důležité klouby zahřát a rozcvičit — nejlépe kroužením v koleni a kyčli, kdy se do kloubu pumpuje synoviální tekutina.

Pokud to s tréninkem myslíme opravdu vážně (doporučuje se alespoň 3x týdně 40 minut) měli bychom podle Martina Šťastného, fyzioterapeuta a trenéra z diagnosticko–relaxačního střediska Dires, před jeho začátkem nejlépe navštívit odborníka. Ten zkontroluje a opraví naše držení těla a také doporučí cviky posilující tzv. core (střed těla): bránici, břišní svaly a hluboké zádové svaly.

Díky tomu se zlepší nejen držení těla, ale můžeme také účinně a efektivně hubnout, což ocení nejen naše okolí, ale především naše klouby.

Akční letáky