Kvůli bolesti se spousta postižených přestane hýbat nebo pohyb významně omezí, svaly v dané oblasti utlumí činnost, rozsah pohybu a funkčnost příslušného kloubu je čím dál tím omezenější, narušuje se statika páteře i stereotyp chůze. Vzniká začarovaný kruh, z něhož není vůbec lehké vykročit. Co s tím?

Rozhodně nejhorším řešením je přestat se hýbat úplně; nepoužívané svaly a klouby ochabnou a zatuhnou. Řešením je vhodně vybraný sport:

  • jízda na rotopedu,
  • plavání,
  • obyčejná rychlá chůze,
  • čím dál populárnější nordic walking čili sportovní chůze se speciálně navrženými hůlkami.

Nordic walking, severská chůze, oproti obyčejné chůzi přináší velice efektivní pohyb a relativně snadnou cestu ke zvýšení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví nebo aktuální fyzickou kondici.

Hole též pomáhají k narovnání zad při chůzi.

Díky holím se přenáší část hmotnosti na svaly paží a dochází k odlehčení nohou. Proto mohou provozovat nordic walking i lidé, kteří mají problémy s klouby. (Lidé trpící artrózou by však měli chodit pouze po rovině!)

Poutko na holích umožní přenesení síly na hole, proto je tato aktivita vhodná i při kloubních obtížích v článcích prstů.

Oproti běžné chůzi dochází ke spotřebování většího množství energie a aktivuje se až 90 % svalstva. Zapojení tak velkého procenta svalů má za následek zvýšenou srdeční činnost, proto je nordic walking vhodný také jako prevence kardiovaskulárních chorob.

Jak na to

Pro dosažení všech pozitivních účinků je třeba znát správnou techniku, jinak bude mít použití hůlek minimální nebo dokonce negativní efekt. Správná technika pomáhá posilovat vazy a kolagenní vlákna v kloubním pouzdře a podporuje regenerační procesy v kloubech.

Na začátku je důležité klouby zahřát a rozcvičit — nejlépe kroužením v koleni a kyčli, kdy se do kloubu pumpuje synoviální tekutina.

Pokud to s tréninkem myslíme opravdu vážně (doporučuje se alespoň 3x týdně 40 minut) měli bychom podle Martina Šťastného, fyzioterapeuta a trenéra z diagnosticko–relaxačního střediska Dires, před jeho začátkem nejlépe navštívit odborníka. Ten zkontroluje a opraví naše držení těla a také doporučí cviky posilující tzv. core (střed těla): bránici, břišní svaly a hluboké zádové svaly.

Díky tomu se zlepší nejen držení těla, ale můžeme také účinně a efektivně hubnout, což ocení nejen naše okolí, ale především naše klouby.