Víte o tom, že cibule byla oblíbenou zeleninou římských gladiátorů? Věřili, že v jejích vrstvách a štávě je energie hodná lva či býka. Proto tuto „aromatickou lahůdku“ jedli ve velkém. Dnes se cibule už jako doping moc nepoužívá. Nicméně léčitelé jí doporučují jako přírodní lék na spoustu neduhů. Například cibule je ideální volbou, máte-li trávicí obtíže. Obecně se o ní totiž ví, že posiluje žaludek a střeva a udržuje zdravou mikroflóru. Zároveň stimuluje produkci žluče a žlučových šťáv, čímž usnadňuje trávení… Cibule je také ideální zeleninou pro ty, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu v krvi. Patříte mezi ně?

Autor příspěvku Řekni jak vám ukáže, jak se připravuje cibulový čaj. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Při nesnesitelném kašli

Cibule by ve vašem jídelníčku ale neměla chybět i v případě, že chcete posílit imunitu. Zelenina totiž obsahuje velké množství vitaminů a minerálů (zejména karoteny a silice), které chrání organismus před chřipkou, nachlazením, bolestmi v krku nebo infekcemi dýchacích cest. Proto se v léčitelství hodně využívá cibulový sirup. Jak si ho připravíte: nasekejte cibuli na kousky. Navrstvěte ji do sklenice společně s tenkou vrstvou cukru (pokud máte, můžete použít med). Směs nechte odležet dvě hodiny, aby cibule pustila šťávu. Hotový sirup používejte jako přírodní lék při nachlazení. Uleví vám a podpoří vykašlávání!

Proti chřipce a výpadku vlasů

Stejně nápomocný je i cibulový čaj, který zabírá jako první pomoc při chřipce, virózách nebo zánětech průdušek. Můžete ho využít i coby stimulant na podporu růstu vlasů. Podle bylinkářů totiž obsahuje látky, které nejen zlepší kvalitu vašich kadeří, ale také zamezí jejich vypadávání. Jak si nápoj připravíte: Oloupejte a nakrájte dvě cibule. Drť nasypte do půllitrového hrnku a zalijte horkou vodou. Čaj louhujte 15 minut a poté doslaďte medem, citronem nebo majoránkou. Někomu zachutná v kombinaci s hřebíčkem a skořicí. Vyzkoušejte obě varianty!

Související články

Zdroje: www.recepty.cz, www.cajovydychanek.cz