Převážně ženské trápení
Zánětu močového měchýře (cystitidy) většinou zapříčiní bakteriální infekce — ve čtyřech pětinách případů ji způsobuje bakterie Escherichia coli, která sídlí v zažívacím traktu.
Zánět se může objevit jako náhlý, akutní. Spoustu žen ovšem postihuje opakovaně v chronické formě. Příznaky se obvykle nedají přehlédnout:
- objeví se pálení při močení,
- vzniká častější potřeba močit, přestože k tomu objektivně není důvod,
- občas bývá moč zkalená přítomnými bakteriemi,
- někdy se v ní může objevit i krev.
V takovém případě je nutné urychleně vyhledat lékaře, tento příznak může znamenat, že infekce se z dolních močových cest přenesla na ledviny.
Přítomnost krve v moči nemusí být patrná, zato se objeví bolesti v bedrech, teplota nebo dokonce zimnice.
Zánět ledvin je přitom velmi nebezpečné onemocnění především pro děti, těhotné ženy a seniory (zvláště diabetiky). U těchto pacientů hrozí riziko selhání funkce ledviny a její následné trvalé poškození.
Důkladné lékařské vyšetření je rovněž nezbytné, je–li pálení provázeno výtokem, nebo máte-li horečku či zimnici a bolesti v zádech.
Okamžitě zamiřte k lékaři v případě, jste–li těhotná.
Jít k doktorovi byste měli také v případě, že potíže lehčího rázu neustoupí po dvou dnech domácí léčby!
Osvědčená domácí pomoc
Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a nápoj vypijte. Soda sníží kyselost moči a zmírní tak pálení při močení.
V rámci léčby nebo preventivně vypijte denně alespoň 300 ml 100% brusinkové šťávy. (Pozor: pokud koupíte například nektar s 50% podílem brusinek, musíte vypít dvojnásobné množství!) Zdá-li se vám šťáva příliš trpká, můžete koupit kvalitní tablety či tobolky s výtažkem z brusinek — obvyklá terapeutická dávka je 30 mg. Podle posledních studií brusinková šťáva opravdu pomáhá v léčbě zánětu močových cest — obsahuje totiž látky, které bakteriím nedovolí uchytit se na sliznici močových cest a ty se tak mnohem snáze vyplavují z těla. Podobné účinky má podle posledních zjištění i šťáva z borůvek.
Denně snězte alespoň jeden kelímek kvalitního jogurtu s živými mléčnými bakteriemi, které pomáhají nejen v prevenci infekcí močových cest, ale i kvasinkových infekcí.
Během léčby se naopak vyhněte potravinám, které mohou potíže zhoršovat – špenát, červená řepa, chřest, syrová mrkev, rajčata, citrusy, jahody, červené maso a mléko.
Zařaďte do svého jídelníčku větší množství močopudných (diuretických) potravin, mezi něž patří například petržel, celer nebo okurka (připravte si z nich v odšťavovači šťávu). Močopudné prostředky infekci jako takovou neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z měchýře a spolu s ní vyplavují i bakterie.
K uklidnění zaníceného měchýře si připravte studený nálev z proskurníku lékařského: Do 1 l studené vody vsypte 4 čajové lžičky sušeného proskurníku a nechte louhovat přes noc. Nálev upíjejte po doušcích během dne.
Připravte si některý z osvědčených protizánětlivých a močopudných čajů:
- Česnekový: Oloupejte několik stroužků česneku, rozmačkejte je a vhoďte do teplé vody. Nechte 5 minut vylouhovat a vypijte.
- Libečkový: 2 lžičky posekaného sušeného kořene přelijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
- Kopřivový: Lžičku sušené nati přelijte šálkem horké vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
- Pampeliškový: 2 čajové lžičky sušeného listu pampelišky přelijte šálkem vroucí vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
- Březový: Hrst kůry z břízy tuhé přelijte dvěma šálky vařící vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
- Při zánětu močového měchýře jsou užitečné i čaje z dalších bylin — například pýru plazivého, třapatky nachové či zlatobýlu obecného.
Čím přispět k léčbě a prevenci
Zvyšte příjem tekutin
Pijte víc, přestože vás od toho může bolest při močení odrazovat. Už při prvních příznacích onemocnění se snažte příjem tekutin výrazně zvýšit — vypijte alespoň jednu velkou sklenici za hodinu. Častým močením se z močového měchýře vyplavují bakterie, klesá tak jejich koncentrace.
Pijte pokud možno čistou vodu nebo uklidňující bylinkové čaje, rozhodně zapomeňte na alkohol, kávu a perlivé limonády, které by problém mohly naopak zhoršit.
Choďte častěji močit. Plný močový měchýř je k zánětům náchylnější, proto jděte na WC vždy, když pocítíte potřebu. Po vymočení by měl být močový měchýř zcela prázdný. Proto po vymočení chvilku počkejte a poté zkuste znovu vymačkat posledních pár kapek.
Mějte bezpečný sex
Bakterie se do močových cest mohou zanést i při pohlavním styku, do čtvrt hodiny po milování se proto jděte vymočit.
Ženy jsou k zánětu močových cest náchylnější, protože umístění kratší močové trubice blízko konečníku a pochvy usnadňuje cestu bakterií do močového měchýře. Muži mívají zánět v případě zbytnělé prostaty, která brání moči v průtoku.
Samozřejmostí by měla být úzkostlivá osobní hygiena, případně používání kondomu.
Máte-li podezření, že vaše potíže souvisejí s intimním partnerským životem, měl by na lékařské vyšetření zajít i váš protějšek. Nemusí mít žádné potíže, přesto může být příčinou vašich donekonečna se opakujících problémů.
Zapomeňte na tanga
Úzký proužek na zadní části módních kalhotek funguje jako knot — nasává bakterie z okolí konečníku, které tak mnohem snáze doputují tam, kam nemají.