Čirůvka zelánka byla dlouhá léta oblíbenou houbou mnoha houbařů. Sbírala se především pro svou výraznou chuť a vůni. Ovšem po hlubším prozkoumání byla zařazená mezi druhy, které není radno sbírat a konzumovat. Jak rozpoznat tuto záludnou houbu a proč představuje vážné zdravotní riziko?

Chcete se dozvědět o čirůvce zelánce více? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Jiří Laštůvka – Kudláček:

Zdroj: Youtube

Čirůvka zelánka neboli Tricholoma equestre

Čirůvka zelánka má masitý zelenožlutý nebo zelenohnědý klobouk, který dosahuje rozměrů cca od 4 do 12 cm. V mládí má polokulovitý tvar, který se růstem mění na vyklenutý až plochý, místy nepravidelně zprohýbaný. Je pokrytý drobnými hnědými šupinkami a během vlhkého počasí se na něm tvoří slizká želatinová vrstva.

Pod kloboukem této čirůvky se nacházejí husté lupeny, které mají zářivě žlutou, žlutohnědou až žlutooranžovou barvu a jsou přisedlé ke třeni zoubkem. Noha houby je poměrně pevná a statná, má válcovitý tvar a někdy se směrem dolů rozšiřuje.

Zpravidla dosahuje rozměrů od 3 až do 10 cm. Její barva je bělavá až nažloutlá, někdy je i zelenožlutá nebo hnědožlutá. Jakmile do houby říznete, ucítíte moučné aroma, někdy připomíná i vůni okurek.

Kde a kdy roste

Čirůvka zelánka se nejčastěji vyskytuje v jehličnatých lesích, zejména pod borovicemi, se kterými tvoří mykorhizu. Narazíte na ni nejvíce v období od konce září až do prosince. Zpravidla se vyskytuje ve skupinách, protože její podhoubí se rozrůstá paprskovitě na všechny strany. V posledních letech se její výskyt snižuje v důsledku kyselých dešťů.

Proč je houba záludná

Zrádnost této čirůvky spočívá v tom, že její občasná konzumace nezpůsobuje akutní otravu jako některé jedovaté houby. Neblahé příznaky se mohou projevit hlavně po její pravidelné či opakované konzumaci.

Jak poškozuje lidské zdraví

V roce 2014 byla čirůvka zelánka po mnoha otravách zařazená odborníky mezi škodlivé houby, protože její nebezpečný jed způsobuje rabdomyolýzu. Jedná se o akutní selhání ledvin z důvodu uvolnění červeného svalového barviva, které ucpe ledvinové kanálky.

Onemocnění může být v některých případech i smrtelné. Obsažené jedovaté látky se podařilo odhalit týmu prof. Jikai Liua z Kunmingského botanického ústavu Čínské akademie věd. Jedná se o saponaceolid B a saponaceolid M.

Zdroje: www.ohoubach.cz, www.wikipedia.org, www.4health.cz