Babičky věděly, jak na to

V době viróz a nachlazení se hodí každá rada, jak si pomoci, když nemoc postihne i vaše plíce. Zánět a zahlenění nejsou nic příjemného. Sice tušíte, že za pár dní bude lépe, ale proč nepoužít obyčejné věci, které naše neobyčejné babičky běžně používaly, aby si ulevily? Stejně budete popíjet čajíčky a polykat tabletky, tak proč nepoužít také trošku vědomostí našich předků?

Detox pro vaše plíce nabízí i tento příspěvek z YouTube, který najdete na kanálu ABC10.

Zdroj: Youtube

Cibule i česnek proti kašli a zahlenění

Cibule i česnek jsou někdy právem označované jako superpotraviny. Nejen konzumace cibule, ale také vdechování těkavých látek, které vás rozpláčou, je pro plíce přínosné. Látky v cibuli podporují zdraví plic a ochranu buněk, ale také působí protizánětlivě.

Cibule vám může pomoci i ve spánku. Stačí, když ji rozkrojíte a necháte na nočním stolku. Dětem můžete dát cibuli k lůžku až potom, co usnou. Zápach ani těkavé látky je ze spánku rušit nebudou. Naopak se jim bude lépe dýchat.

Je vám líto cibule? Nemusíte ji používat celou. Nezapomínejte ani na to, že na čaj jsou použitelné i cibulové slupky.

Česnek je v mysli mnohých především prevencí proti parazitům a nemocem trávicího traktu, a tak můžete například na zahraničních dovolených načapat české turisty, jak začínají snídani konzumací celého čerstvého stroužku. Nicméně čerstvý česnek pomáhá také s dýchacími obtížemi během nachlazení a jeho pozitivní vliv na plíce je ještě významnější, a to pro všechny, kteří trpí astmatem.

Česnek napomáhá nejen proti zánětům dýchacích cest, ale také bojuje proti zahlenění, což je neméně důležité.

Protáhněte dutiny i plíce tymiánem a medem

Které čtyři přísady byly v minulosti považované za ty úplně nejsilnější? Rozhodně tymián anebo mateřídouška. Toto běžné koření či bylinka ze strání a luk české přírody je významná léčivka, které se také přezdívá antibiotikum chudých. Látky obsažené v mateřídoušce i tymiánu jsou přínosné nejen pro celý respirační systém, ale bojuje také proti bolesti v krku, a například podporuje i zdraví srdce či dobrou náladu.

Med jako přírodní antibiotikum

Také med je považovaný nejen za domácí lék na bolavý krk, ale také způsob, jak se zbavit zahlenění v oblasti hrtanu, čímž preventivně působí také na zdraví plic.

Medu se věnovaly mnohé studie a výzkum s všeříkajícím názvem „Účinnost medu pro symptomatickou úlevu při infekcích horních cest dýchacích: systematický přehled a metaanalýza“ z roku 2020 dokonce uvádí, že med dokáže ulevit dětem i dospělým lépe než běžně užívané prostředky a léčiva, mezi nimiž byla antibiotika a také další typické léky používané při nachlazení.

Léčivý nápoj proti kašli a zahlenění

Cibuli, česnek a lžíci tymiánu můžete naložit do medu a užívat v době nemoci. I použití ve formě horkého nápoje je možné. Mějte však na paměti, že čerstvý česnek je i po krátkém povaření stále velmi agresivní a může neblaze působit na žaludek.

Pokud je vám opravdu zle, můžete vyzkoušet i nápoj z půl litru vody, ve které povaříte rozdrcený stroužek česneku, cibulové slupky z jedné menší cibule a lžičku tymiánu nebo mateřídoušky. Krátce nápoj povařte, doslaďte medem a zkonzumujte během dne. Exotičtější variantou nápoje je pak česnek se zázvorem a kurkumou, tymiánem a medem.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, onionfacts.com, drfarrahmd.com