V Českých luzích a hájích na ni narazíte zřídka, ovšem roste hlavně na Moravě. Sbírali jej pravidelně naši předkové, věděli totiž, že slanobýl chlumní (Salsola collinae) má na lidské zdraví doslova blahodárné účinky. Pojďte se s námi podívat jaké.

Příbuzný našeho slanobýlu je třeba ruský bodlák (Salsola iberice), s nímž se můžete seznámit na Youtube ve videu kanálu BYUI Applied Plant Science Department:

Zdroj: Youtube

Nenápadný keřík

Slanobýl rozhodně nepatří k typickým kráskám z bylinkové říše. Je to takový nenápadný keřík. Rozhodně by ale vaší pozornosti uniknout neměl. Bylinkový keř s trochu zvláštním jménem má na lidský organismus spoustu blahodárných účinků. Nejenže dokáže čistit některé orgány, působí preventivně i proti vzniku rakoviny.

Chráněný poklad

Jak jsme již zmínili výše, bylinkový zázrak je takřka nemožné v Čechách ve volné přírodě najít. Na jižní Moravě budete mít větší štěstí, ovšem netrhejte jej. Patří mezi přísně chráněné rostliny. Pokud si jím chcete udělat radost, je možné si zakoupit sazeničku bylinky a pěstovat ji doma v květináči. Vzhledem k jejím skoro až zázračným účinkům na zdraví a nenáročnosti, je to velmi dobrý nápad.

Divné jméno

Své podivné jméno získal slanobýl naprosto právem. Skutečně má slanou chuť. Jeho listy jsou tenké a dlouhé, ale také na něm rostou listy drobnější, připomínající malé jehličky. Vidět na něm můžete i květy, jsou drobounké a velmi nevýrazné. Mladé výhonky jsou pak zdrojem zdraví, neboť hlavně ty se používají v léčitelství, spolu se semeny.

Balzám nejen na játra

Jeho blahodárných účinků si cení hlavně v asijských zemích, využívají jej ale i v Africe a Rusku. Tam jej staví na roveň takových super bylin, jako je ostropestřec nebo třeba kurkuma. Slanobýl je skvělým pomocníkem při očistě jater. Zároveň má antioxidační účinky, takže na sebe dokáže navázat volné radikály. Ovlivňuje hladinu cholesterolu a posiluje ledviny a slinivku. Zároveň má velmi pozitivní vliv na zrak, kvalitu pokožky, nehtů i vlasů. Velmi jemný a nápomocný je vůči ženám, dokáže totiž zatočit s obtížemi gynekologického rázu. Příznivě působí i na zažívání a jako prevence proti rakovině.

Konzultace nutná

Už z výčtu super účinků je patrné, že se jedná o velmi silnou bylinku, proto byste její užívání měli konzultovat vždy s lékařem. Zvlášť, pokud berete nějaké léky. Slanobýlu se raději vyhněte, pokud jste v očekávání nebo plánujete otěhotnět. Chcete-li bylinku vyzkoušet, nejlepší je slanobýlový čaj, přičemž bylinka se dá sehnat sušená v dobrých bylinkových obchodech.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, abecedazahrady.dama.cz, www.bylinky-medy.cz