obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak si správně čistit zuby: většina lidí dělá stejnou chybu

Nejčastější odpovědí nejspíš bude ano, aspoň dvakrát denně. Jenže věc se jeví složitěji. Soudobá lékařská doporučení tvrdí, že správná technika čištění, vhodný kartáček a další pomůcky zajistí daleko lepší ústní hygienu než četnost čištění.

Stomatologové doporučují několik metod čištění zubů, každý si tedy může vybrat tu pro sebe nejvhodnější.

Správný nácvik vybrané techniky ovšem není nic jednoduchého, proto se se hodí absolvovat lekci u tzv. dentální hygienistky.

Za individuální odbornou instruktáž  sice musíme zaplatit, máme ovšem záruku, že své zuby budeme čistit opravdu správně.

Odborník nám také poradí s výběrem vhodného kartáčku, mezizubních kartáčků a dentální nitě.

Jak zuby správně čistit

Zubní lékaři dospělým nejčastěji doporučují vibrační metodu:

 • Kartáček nasadíme zhruba v úhlu 45° na začátek zubu v dásni. Velmi malými kroužky, spíše chvěním, kartáčkem pohybujeme směrem ke konci zubu, kde nakonec setřeme plak.
 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

   

  Pro malé děti se doporučuje jednodušší metoda – stírací pohyb kartáčku v dlouhé ose zubu „od červeného k bílému“.

   

  Čistíme jednotlivé zuby, a to také z vnitřní strany, nakonec vyčistíme kousací plošky.
 • Poté následuje dočištění mezizubním kartáčkem, případně dentální nití.

Proč je to tak důležité?

Stejně jako u všech nemocí, platí rovněž pro zuby, že je lepší problémům předcházet. Výhodou je, že základní prevence je relativně jednoduchá – zuby a ústní dutinu musíte zbavit mikrobiálního povlaku.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tzv. plak je směs zbytků potravy a množících se bakterií, jež přeměňují cukry na kyseliny. Ty naleptávají zubní sklovinu a mohou tak způsobit vznik zubního kazu. Plak ovšem nepokrývá jen zuby, ale i dásně. Umožňuje přežívání bakterií, které způsobují záněty dásně v okolí zubů a jejichž následkem může být například obávaná parodontóza.

Pozor na džusy

Z výše řečeného se dá odvodit, že pro stav zubů nejsou právě ideální potraviny s vysokým obsahem cukru. Po jejich konzumaci byste si měli zuby vždy vyčistit.

Z týchž důvodů není vhodné neustálé popíjení slazených nápojů nebo jinak zdravých ovocných šťáv. Odborníci proto doporučují džusy naředit v poměru 1:1 nebo je pít brčkem. Navíc kyseliny obsažené například v citrusových plodech nebo šťávách z nich jsou velice agresivní. Proto by se zuby neměly čistit bezprostředně po jejich konzumaci — mechanické dráždění kartáčkem může situaci ještě zhoršit. Lepší je vypláchnout ústa čistou vodou, raději bez bublin, protože ani ty zubům právě neprospívají.

Kdy zuby čistit

Až na uvedenou džusovou výjimku stomatologové doporučují čistit si zuby nejlépe po každém jídle.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Například po konzumaci sladkostí se cukr dostane do chuťových pohárků na jazyku, které mohou dosahovat hloubky až jednoho centimetru. Ještě několik hodin se z nich cukr může uvolňovat do ústní dutiny a reagovat s bakteriemi.

 

A zdůrazňují, že zapomínat bychom neměli ani na vyčištění jazyka. Nejde jen o jeho vzhled, nevyčištěný jazyk může být zásobárnou pro bakterie.

Při ranním a večerním čištění zubů bychom proto měli odstranit i povlak z jazyka.

Ve specializovaných prodejnách zakoupíme speciální škrabky na jazyk, dobrou službu vám ale prokáže i obyčejná kávová lžička bez ostrých okrajů.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybírat kartáček

Nejdůležitější součástí kartáčku jsou štětiny: Měly by být měkké nebo středně tvrdé a na konci zaoblené, aby nezraňovaly dásně. Hlava kartáčku by měla být malá, aby se s ní v ústní dutině dobře manipulovalo.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co je nejdůležitější: Kartáček bychom měli pravidelně měnit, nejpozději po třech měsících. Roztřepené štětiny staršího kartáčku mohou poškozovat zuby a dásně, navíc je kartáček v té době už doslova semeništěm bakterií.

Samotný zubní kartáček pro správnou péči o zuby ovšem nestačí. Doplnit bychom ho měli minimálně o mezizubní kartáčky vhodného průměru (doporučí dentální hygienistka), případně dentální nit.

Mezizubní kartáčky vyčistí i plochy mezi zuby, kam se normální kartáček nedostane, dentální nit je pak určená pro vyčištění těch nejužších prostor. Také s užitím těchto pomůcek nejlépe poradí zubní lékař nebo hygienistka.

Nepodceňujme ani výběr vhodné zubní pasty. Určitě by měla obsahovat fluorid, nezbytný k zachování pevnosti a celistvosti zubní skloviny.

Vyhýbejme se pastám s obsahem abrazivních složek, které mohou sklovinu nenávratně poškodit.

Šetrnější bělicí pasty nám mohou odpomoci od zabarvení způsobených pitím čaje, kávy nebo kouřením, rozhodně ale nevybělí sklovinu; její barva je nám dána geneticky.

Péče o zubní náhradu

Také o snímatelnou zubní náhradu je třeba se starat a udržovat ji v co největší čistotě: Po každém jídle si ústa vypláchneme čistou vodou.

Večer po vyjmutí náhradu omyjeme pod proudem vody měkkým kartáčkem od plaku a zbytků jídel. Nepoužíváme tvrdý kartáček ani abrazivní či chemické prostředky, které by mohly poškrábat povrch a způsobit tak usazování mikrobiálního povlaku.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Po mechanickém očištění by měla následovat dezinfekce a očištění ve vhodném čisticím roztoku (nejlépe přes noc). Nejčastěji se užívají speciální tablety, které rozpustíme ve sklenici s vodou.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Bez významu není ani fakt, že vložením náhrady do tekutiny zabráníme případné deformaci náhrady při vyschnutí.

 

Roztok napomáhá odstranit zabarvení protézy od čaje, kávy nebo cigaret. Jeho působením se také zničí mikroorganismy, které způsobují onemocnění ústní dutiny a jsou odpovědné za nepříjemně páchnoucí dech. Roztok obvykle obsahuje složky, které zabraňují tvorbě plaku a zubního kamene.

Pravidelnou péči si zaslouží také patro, dásně a jazyk — ty nejlépe očistíme měkkým zubním kartáčkem. Zbavíme je tak plaku a zlepšíme prokrvení sliznic. 

Místo kartáčku jablko, nebo žvýkačka?

Jablko v žádném případě nenahradí čištění zubů. Naopak. Obsahuje poměrně významné množství cukru a také kyseliny, obojí může způsobit poškození skloviny a vznik zubního kazu.

Zato žvýkačka bez cukru může v určitých situacích být dobrým pomocníkem. Nemáme-li možnost vyčistit si zuby po jídle, vezmeme si žvýkačku. Zvýší se produkce slin a povrch zubů se alespoň částečně očistí.

Akční letáky