Život bez citronu by nebyl zkrátka tak chuťově rozmanitý! Tento citrus prostě dává letním drinkům, salátům, marinádám a rybím specialitám ten správný šmak. Ale kupodivu není to jen citronová šťáva, kterou můžete z tohoto plodu vytěžit.

Stále častěji se mluví o účincích citronové kůry, která se využívá jak v kuchyni, tak i v kosmetice. Jak z toho můžete vytěžit i vy?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Roman Paulus z Kuchyně Lidlu vám ukáže, jak využít citronovou kůru. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Chemicky neošetřeno

V některých obchodech si můžete koupit chemicky neošetřený (tedy bio) citron. Bývá jen o pár korun dražší a jeho výhoda je, že kůru můžete vesele konzumovat. Z citronové kůry si můžete vyrobit třeba kandované ovoce.

Postup je jednoduchý: kůru nakrájejte na proužky a povařte 15 minut ve vroucí vodě. Do zbývající vody nasypte cukr (dává se 100 g na 100 ml vody) a směs společně s kůrou nechte povařit, dokud citronový „kabátek“ není úplně průhledný.

Pak ho uložte na plech, obalte v moučkovém cukru a máte hotovo. Kandovaná citrusová kůra se dává do pečiva například místo rozinek.

Základ pepře

Z bio citronu můžete vykouzlit i domácí citronový pepř. Stačí jej nastrouhat, smíchat se stejným množstvím pepře a usušit v troubě. Citronový pepř se hodí třeba na přípravu steaků nebo do oblíbených salátových zálivek.

Peeling za pár korun

Kůru z citrusů můžete využít i ke svým zkrášlovacím procedurám. Vhodná je například pro výrobu peelingu, který zbaví vaši kůži mazu, špíny a starých kožních buněk. Jak si citronový peeling připravíte: Citronovou kůru rozsekejte v sekáčku a smíchejte s trochou cukru, soli a olivového oleje. Pastu naneste krouživými pohyby prstů na pokožku a poté smyjte.

Pleťová maska

Citronová kůra může být základem i vaší pleťové masky. Stačí, když ji nastrouháte a smícháte se stejným množstvím olivového oleje. Vzniklou pastu naneste na obličej a po 15 minutách důkladně omyjte vlažnou vodou. Váš obličej se zjemní a získá mladistvou jiskru.

Kúra pro zářivé a pevné vlasy

Strouhaná citronová kůra je bohatá na vitamin C. Zlepšuje růst vlasů a zpevňuje vlasové folikuly, čímž zamezuje výpadku pramenů. Dalším benefitem citronové kůry je její čistící schopnost, která zbaví vaší hlavu nejen starých kožních buněk, ale i lupů.

Jak na to: Smíchejte nastrouhanou citronovou kůru s olivovým olejem a vzniklou pastu vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte ji zhruba patnáct minut působit a poté důkladně spláchněte a umyjte šamponem.

Související články

Zdroje: www.keralanaturals.com, https://primanapady.cz