citrónová šťáva dokáže zbavit bradavic
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Citrony chutnají, léčí i zkrášlují

Velká zásobárna vitamínu C, čistič organismu, antioxidant, léčebný prostředek při boji s chřipkou i zdroj mnoha účinných látek pro zklidnění, projasnění a zesvětlení pokožky, tím vším a mnoha dalšími skvělými účinky se mohou chlubit citrony. I když se jedná o exotické ovoce, je naštěstí i v našich podmínkách snadno dostupné. Poradíme vám, jak jeho účinky využít na maximum.

Citrony léčí už od středověku

Už středověcí mořeplavci pěli chválu na citrusové plody. Právě ty je chránily před kurdějemi, kterým se pro jejich smrtící účinky přezdívalo mořský mor. Zvěst o téměř zázračných účincích citronů se roznesla velmi rychle i v klášterech. Citrony na potlačení rýmy i zmírnění horečky používala pro své řeholnice například i abatyše Hildegarda. I v současnosti věnujeme náležitou pozornost tomuto ovoci především v období nestálého počasí, kdy nám hrozí nachlazení a chřipka, či bolesti v krku. Není to ale málo? Vždyť vzhledem ke skvělým vlastnostem a mnoha téměř zázračným účinkům nám toho mohou citrony nabídnout mnohem více.  

citrony citrony Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Posílení imunity a tvorba kolagenu

Vitamín C obsažený v citronech využívá náš organismus nejen k posílení obranyschopnosti, ale i k tvorbě kolagenu. Ten se podílí na dobrém stavu a tvorbě pojivových tkáním a rovněž přispívá k rychlému hojení různých ran a škrábanců. Díky vitamínu C obsaženém v citronu dochází ke snížení hladiny histaminu v našem organismu. V důsledku toho nám méně slzí oči a ucpává se nos. Látky posilující imunitu pomáhají nejen s uzdravením kůže, ale rovněž brání některým buněčným změnám, které by mohly vést například až k rakovině. Jako silný antioxidant pomáhá vitamín C chránit srdce a snižuje hladinu nestabilních minerálů – volných radikálů.

Citronová šťáva Citronová šťáva Zdroj: Shutterstock.com / Joshua Resnick

Prevence díky citronové šťávě 

Ačkoli jsou citrony samy o sobě kyselé, dokážou nám pomoci s odkyselením organismu. Postačí, když budeme užívat při překyselení žaludku 3x denně 1 kávovou lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy. V citronech obsažená kyselina citronová snižuje vylučování vápníku, dokáže proto částečně preventivně působit proti vzniku ledvinových kamenů. Citrátové léky lze nahradit přísunem 2,5 litru vody se šťávou (neslazenou!) z jednoho většího citronu. 

Léčivé účinky citronové kůry

citronová kůra citronová kůra Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Z citronů léčí nejen získaná šťáva, ale i citronová kůra. Ta je velmi vhodným prostředkem léčby artrózy, dny a revmatismu, neboť dokáže z organismu odvádět kyselinu močovou. Navíc zabraňuje vzniku krevních sraženin, kornatění tepen, snižuje krevní tlak a dokonce posiluje činnost jater a žlučníku.

Své využití najde i bílá – vnitřní kůra citronu nazývaná albedo. Ta obsahuje velké množství rostlinného antioxidantu citrinu. Ten dokáže účinně posilovat žilní stěny i vlásečnice a díky tomu snižuje jejich bolestivost, což lze považovat zároveň za prevenci vzniku křečových žil. V současnosti se zkoumá vliv v kůře obsažené látky limonenu, o kterém se vědci domnívají, že dokáže působit proti vzniku nádorů. Výzkum je zaměřen na prevenci a léčbu nádorového onemocnění prsu. Navíc je zjištěno, že limonen posiluje jaterní činnost. 

Z citronové kůry můžeme připravit i tinkturu. Z citronové kůry můžeme připravit i tinkturu. Zdroj: Shutterstock.com / AmyLv

Tinktura z citronové kůry jako prevence

Jako prevenci můžeme užívat denně několik kapek ve formě tinktury. Tu si jednoduše připravíme z kůry dvou chemicky neošetřených citronů a 2 dl 60% lihu. Omytou kůru v biokvalitě zalijeme lihem a necháme na teplém místě 2 týdny louhovat. Dvakrát denně směs protřepáváme. Po čtrnácti dnech louhování přecedíme a vzniklou tinkturu nalijeme do tmavé lahvičky. Následně užíváme 3x denně 15 kapek rozpuštěných ve 2 dl vody. Kůra je vhodná na užívání po dobu 6 týdnů.

Citron a med - klasika pro chřipkové období. Citron a med - klasika pro chřipkové období. Zdroj: Shutterstock.com / almaje

S citronem proti...

  • migréně - 3 kapky citronové šťávy nakapejte do každé nosní dírky
  • zácpě - nápoj ze 4 dl teplé vody smíchejte s 1 dl citronové šťávy. Nápoj pijte ráno na lačno po dobu 3 týdnů.
  • zánětům v dutině ústní - denně po dobu pěti dní vyplachujeme ústní dutinu čerstvou šťávu z citronu
  • bolesti v krku - smíchejte 1 lžíci kvalitního tekutého medu a půlky lžičky právě vymačkané citronové šťávy. Vše dobře promíchejte a směs pocucávejte.  

Masky pro krásná a zdravá chodidla 

Na noc pro zlepšení vzhledu pat a uzdravení prasklin použijte směs vazelíny s citronovou šťávou. Večer si nohy pečlivě umyjte a osušte. Jakmile jsou nohy dokonale čisté, ponořte je na 15 minut do teplé vody a pak na ně aplikujte směs z 1 lžičky vazelíny a citronové šťávy.  Veškerou hmotu vmasírujte do prasklin na patách, případně i na chodidlech. Na nohy si navlékněte čisté bavlněné ponožky, které uchovají teplo a zvýší tak účinek směsi. Ráno nohy opět omyjte. Postup můžete opakovat po několik nocí, dokud se chodidla opět nezacelí. 

Citron pomůže i v péči o pleť. Citron pomůže i v péči o pleť. Zdroj: Shutterstock.com / EasterBunny

Projasnění a zesvětlení pokožky

Věděli jste, že citronovou šťávou je možné projasnit si a zesvětlit pokožku a také ji celkově zklidnit? Šťáva z citronu zabírá i na pihy a stařecké skvrny na rukách. Čerstvou šťávou z citronu si naneseme na půl hodiny na místa jako je výstřih, ruce, nebo pokožka obličeje a po půl hodině působení smyjeme. Ošetřená místa natřeme krémem. Na obličej si můžeme přichystat také masku z ušlehaného bílkového sněhu ze dvou vajec a lžíce citronové šťávy.  Přísady se po smíchání nanesou na obličej nebo dekolt a nechají se působit 20 minut. Pak se smyjí.  

Účinky citronové šťávy si můžete ozkoušet snadno doma. Účinky citronové šťávy si můžete ozkoušet snadno doma. Zdroj: Shutterstock.com / Robert Przybysz

Jak je vidět citrony mají opravdu mimořádné schopnosti, a to v mnoha směrech. Zdaleka jsme tímto nevyčerpali všechny jejich možnosti vylepšení našeho vzhledu a zdraví, ale rozhodně jsme se snažili o to, abychom v našich čtenářích vzbudili větší zájem o co nejrůznější způsoby využití citronů. 

Upozornění pro citlivé osoby: kvůli konzumaci kůry u některých doporučených postupů je třeba zakoupit citrony v biokvalitě, které nejsou chemicky ošetřené. Při užívání citronové šťávy doporučujeme opatrnost u osob se zvýšenou citlivostí při kontaktu s pokožkou i sliznicemi.

Akční letáky