Citrony léčí už od středověku
Už středověcí mořeplavci pěli chválu na citrusové plody. Právě ty je chránily před kurdějemi, kterým se pro jejich smrtící účinky přezdívalo mořský mor. Zvěst o téměř zázračných účincích citronů se roznesla velmi rychle i v klášterech. Citrony na potlačení rýmy i zmírnění horečky používala pro své řeholnice například i abatyše Hildegarda. I v současnosti věnujeme náležitou pozornost tomuto ovoci především v období nestálého počasí, kdy nám hrozí nachlazení a chřipka, či bolesti v krku. Není to ale málo? Vždyť vzhledem ke skvělým vlastnostem a mnoha téměř zázračným účinkům nám toho mohou citrony nabídnout mnohem více.
Posílení imunity a tvorba kolagenu
Vitamín C obsažený v citronech využívá náš organismus nejen k posílení obranyschopnosti, ale i k tvorbě kolagenu. Ten se podílí na dobrém stavu a tvorbě pojivových tkáním a rovněž přispívá k rychlému hojení různých ran a škrábanců. Díky vitamínu C obsaženém v citronu dochází ke snížení hladiny histaminu v našem organismu. V důsledku toho nám méně slzí oči a ucpává se nos. Látky posilující imunitu pomáhají nejen s uzdravením kůže, ale rovněž brání některým buněčným změnám, které by mohly vést například až k rakovině. Jako silný antioxidant pomáhá vitamín C chránit srdce a snižuje hladinu nestabilních minerálů – volných radikálů.
Prevence díky citronové šťávě
Ačkoli jsou citrony samy o sobě kyselé, dokážou nám pomoci s odkyselením organismu. Postačí, když budeme užívat při překyselení žaludku 3x denně 1 kávovou lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy. V citronech obsažená kyselina citronová snižuje vylučování vápníku, dokáže proto částečně preventivně působit proti vzniku ledvinových kamenů. Citrátové léky lze nahradit přísunem 2,5 litru vody se šťávou (neslazenou!) z jednoho většího citronu.
Léčivé účinky citronové kůry
Z citronů léčí nejen získaná šťáva, ale i citronová kůra. Ta je velmi vhodným prostředkem léčby artrózy, dny a revmatismu, neboť dokáže z organismu odvádět kyselinu močovou. Navíc zabraňuje vzniku krevních sraženin, kornatění tepen, snižuje krevní tlak a dokonce posiluje činnost jater a žlučníku.
Své využití najde i bílá – vnitřní kůra citronu nazývaná albedo. Ta obsahuje velké množství rostlinného antioxidantu citrinu. Ten dokáže účinně posilovat žilní stěny i vlásečnice a díky tomu snižuje jejich bolestivost, což lze považovat zároveň za prevenci vzniku křečových žil. V současnosti se zkoumá vliv v kůře obsažené látky limonenu, o kterém se vědci domnívají, že dokáže působit proti vzniku nádorů. Výzkum je zaměřen na prevenci a léčbu nádorového onemocnění prsu. Navíc je zjištěno, že limonen posiluje jaterní činnost.
Tinktura z citronové kůry jako prevence
Jako prevenci můžeme užívat denně několik kapek ve formě tinktury. Tu si jednoduše připravíme z kůry dvou chemicky neošetřených citronů a 2 dl 60% lihu. Omytou kůru v biokvalitě zalijeme lihem a necháme na teplém místě 2 týdny louhovat. Dvakrát denně směs protřepáváme. Po čtrnácti dnech louhování přecedíme a vzniklou tinkturu nalijeme do tmavé lahvičky. Následně užíváme 3x denně 15 kapek rozpuštěných ve 2 dl vody. Kůra je vhodná na užívání po dobu 6 týdnů.
S citronem proti...
- migréně - 3 kapky citronové šťávy nakapejte do každé nosní dírky
- zácpě - nápoj ze 4 dl teplé vody smíchejte s 1 dl citronové šťávy. Nápoj pijte ráno na lačno po dobu 3 týdnů.
- zánětům v dutině ústní - denně po dobu pěti dní vyplachujeme ústní dutinu čerstvou šťávu z citronu
- bolesti v krku - smíchejte 1 lžíci kvalitního tekutého medu a půlky lžičky právě vymačkané citronové šťávy. Vše dobře promíchejte a směs pocucávejte.
Masky pro krásná a zdravá chodidla
Na noc pro zlepšení vzhledu pat a uzdravení prasklin použijte směs vazelíny s citronovou šťávou. Večer si nohy pečlivě umyjte a osušte. Jakmile jsou nohy dokonale čisté, ponořte je na 15 minut do teplé vody a pak na ně aplikujte směs z 1 lžičky vazelíny a citronové šťávy. Veškerou hmotu vmasírujte do prasklin na patách, případně i na chodidlech. Na nohy si navlékněte čisté bavlněné ponožky, které uchovají teplo a zvýší tak účinek směsi. Ráno nohy opět omyjte. Postup můžete opakovat po několik nocí, dokud se chodidla opět nezacelí.
Projasnění a zesvětlení pokožky
Věděli jste, že citronovou šťávou je možné projasnit si a zesvětlit pokožku a také ji celkově zklidnit? Šťáva z citronu zabírá i na pihy a stařecké skvrny na rukách. Čerstvou šťávou z citronu si naneseme na půl hodiny na místa jako je výstřih, ruce, nebo pokožka obličeje a po půl hodině působení smyjeme. Ošetřená místa natřeme krémem. Na obličej si můžeme přichystat také masku z ušlehaného bílkového sněhu ze dvou vajec a lžíce citronové šťávy. Přísady se po smíchání nanesou na obličej nebo dekolt a nechají se působit 20 minut. Pak se smyjí.
Jak je vidět citrony mají opravdu mimořádné schopnosti, a to v mnoha směrech. Zdaleka jsme tímto nevyčerpali všechny jejich možnosti vylepšení našeho vzhledu a zdraví, ale rozhodně jsme se snažili o to, abychom v našich čtenářích vzbudili větší zájem o co nejrůznější způsoby využití citronů.
Upozornění pro citlivé osoby: kvůli konzumaci kůry u některých doporučených postupů je třeba zakoupit citrony v biokvalitě, které nejsou chemicky ošetřené. Při užívání citronové šťávy doporučujeme opatrnost u osob se zvýšenou citlivostí při kontaktu s pokožkou i sliznicemi.