Jídlo patří mezi jedny z nejpříjemnějších okamžiků našeho života. Ale co se děje poté, co dojíme poslední sousto? Mnozí z nás se dopouští zbytečných chyb, které mohou mít negativní vliv na naše zdraví. Po jídle bychom se měli cítit spokojeně a příjemně odpočatí. Často jsme však místo toho unavení, přejedení a v horších případech můžeme pociťovat i jistou nevolnost. Příčinou můžou být přešlapy, které našemu trávení nesvědčí.

8 věcí, které byste nikdy neměli dělat po jídle? Podívejte se na toto video z YouTube (kanál WaysAndHow):

Zdroj: Youtube

Vyřaďte kofein

Pokud si s oblibou dáváte kávu nebo čaj, který obsahuje kofein, děláte chybu. Kofein na sebe totiž váže železo, které je důležité pro trávení. Způsobuje to zpomalené trávení a snížené vstřebávání železa. Jedinci se sklony k chudokrevnosti a těhotné ženy by měly kávu a černý čaj po jídle zcela vynechat. Ostatní s konzumací těchto nápojů po jídle počkejte alespoň jednu hodinu.

Šlofík odložte

Nikdy si nedávejte dvacet bezprostředně po požití jídla. V poloze vleže se totiž dostávají žaludeční šťávy do jícnu, což vede k nepříjemnému pálení žáhy, někdy i případné nevolnosti. Stejně tak by mohlo dojít ke zvýšenému riziku mrtvice. Odpočívat byste měli nejméně až 1 až 2 hodiny po jídle.

Na pohyb zapomeňte

Ve chvíli, kdy odsunete dojedený talíř, dejte si chvilku klidu, nejlépe s bylinkovým čajem. Naprosto zapomeňte na teorii, že je jídlo hned potřeba spálit aktivním pohybem. Ten si nechte na později. Přivodili byste si akorát tak v lepším případě kyselý reflux, v tom horším dlouhou a nepříjemnou nevolnost. Dle názoru amerických lékařů působících na Univerzitě v Jižní Karolíně je vhodná procházka až půlhodiny po jídle a neměla by trvat déle než 20 minut.

Do vany ne

Pokud jste měli v plánu po obědě či večeři teplou sprchu či vanu, počkejte minimálně půl hodiny po dojedení. Díky teplé vodě je náš organismus vystavený prudké změně teploty a snaží se s ní vyrovnat prokrvením. Proto pak poklesne přísun krve do břicha a žaludku, což zpomalí proces správného trávení.

Vyhněte se ovoci

Zapomeňte také hned po jídle na konzumaci ovoce. Pokud byste si ho dopřáli, způsobíte si zbytečné nafouknutí břicha a nadýmání. Ovoce jezte vždy 1až 2 hodiny po jídle nebo 1 hodinu před ním.

Související články

Zdroje: www.prostreno.cz, www.basta.firenews.video, www.idnes.cz