S teplým počasím se objevily venku jak včely, tak vosy, které nás občas pronásledují nejen svými nálety, a mnohdy dojde i na bodnutí. Tento nepříjemný zážitek má u každého z nás jinou reakci, ale zpravidla je doprovázen bolestí a otokem. U osob s alergií může vyvolat těžký stav ohrožující zdraví a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Jaká je první pomoc při bodnutí vosou do úst nebo do jazyka? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Life Support s.r.o.:

Zdroj: Youtube

Pozor na všechny reakce těla

Pokud vás nebo někoho ve vašem okolí bodne hmyz, sledujte veškeré reakce těla. Na pozoru by měli být nejen alergici, ale kdokoliv. Je mnoho případů, že i jedinci bez alergie trpěli vážnými stavy na hraně života.

Projevy bodnutí

Zpravidla se bodnutí projevuje prudkou silnou bolestí a následným otokem. Místo postupně zčervená a také svědí. Při těžších stavech se dostaví i zvýšená teplota nebo horečka. Způsobují to směsi aminokyselin, biogenních aminů, enzymů a polypeptidů, které jsou jedovaté, a proto je nutná okamžitá pomoc lékaře.

Co přesně dělat

Pokud se u poštípaného vyskytnou výše popsané reakce společně s dýchacími potížemi, velkými otoky a vyrážkami, neváhejte neprodleně zavolat záchrannou službu na telefonním čísle 155.

Než se dostaví lékař, místo vpichu řádně prohlédněte. Pokud je v ráně žihadlo, odstraňte ho dezinfikovanou pinzetou. Následně začněte oblast bodnutí chladit ledem nebo sáčkem zmražené zeleniny. Pokud máte doma antihistaminika a postižený může polykat, podejte mu je.

Vsaďte na tip našich babiček

Naše babičky měly na nepříjemné následky bodnutí domácí metodu. Otok a zánět zaháněly syrovou cibulí a octem. Perfektně funguje i jitrocel kopinatý. Svědění zmírní obklady či koupel postiženého místa ve slané vodě, anebo potírání plátky syrové brambory. Úlevu přinese také kvalitní éterický olej z levandule lékařské nebo propolis.

Nedávejte bodnutí příležitost

Vždy je lepší se vosám i včelám vyhýbat a zbytečně je nelákat do míst, kde momentálně pobýváte. Nenechávejte proto na stole sladké ovoce nebo otevřené lahve se šťávou či sladkými nápoji.

Raději je vystavte vůním, kterým se vyhýbají. Povařte 15 hřebíčků v 1 dcl rostlinného oleje a po vychladnutí směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Postříkejte nejen sebe, ale sem tam s ním stříkněte i do okolního vzduchu.

Související články

Zdroje: www.nmountsinai.org, www.pleva.cz, www.denik.cz