Už vás začala trápit menopauza?

Menopauza čili přechod je sice nevyhnutelné období v životě ženy, ale pokud by nebylo pro ženu zátěží, jen těžko by se z něj stalo velké téma. Rozhodně se netýká jen skončení reprodukčního období, ale také změn ukládání tuku a tloustnutí, což zajímá mnohé, ale pak také různých nepříjemných průvodních stavů. Mezi ty patří velké výkyvy nálad, ale také prudké návaly horka.

V každém případě menopauza, jídelníček a tloustnutí i ubývání svalové hmoty jsou neodvratně spjaty. Velmi obšírně, ale zajímavě je popisuje v tomto rozhovoru renomovaný český výživový specialista Petr Havlíček v rozhovoru s Terezou Fukovou v příspěvku z YouTube kanálu Fitness007. Je to příspěvek téměř hodinový, nicméně jeho shlédnutí stojí za to a dozvíte se v něm spoustu zajímavých informací.

Zdroj: Youtube

Životní styl v menopauze

Co z rozhovoru s Petrem Havlíčkem plyne? Doporučení je celá řada, jeden manuál a jídelníček pro každého neexistuje. Navíc často zmiňovaná změna životního stylu se zdá být až příliš náročná a vyžaduje také velmi nepopulární změny. Vypíchněme ale ty body, které vám mohou zásadně ulevit, i když nezvládnete posilovat nebo zcela od základů překopat způsob stravování.

Stejně jako u každého hubnutí a pokusu o zdravější návyky, užijte si a pochvalte se za každý malý krůček a změnu k lepšímu. Začněte používat kvalitnější potraviny. Vybírejte si alternativy, které jsou zdravější, chutají vám a můžete se proto těšit i z něčeho dobrého a delikátního.

Jedním z největších kamenů úrazu bývá pohyb. Dlouhé hodiny v zaměstnání a únava jsou kombinací, která pohybu příliš nepřeje. I když je posilování chabnoucího svalstva určitě dobrý nápad, skvělý pocit budete mít z jakéhokoli sportu, a to i velmi relaxačního, u kterého si spíš odpočinete, než zapotíte.

Jóga, taj-či nebo chůze mohou značně přispět ke zlepšení vaší fyzické i duševní pohody. Omezení stresu totiž také hraje značnou roli nejen při hubnutí, ale také při prožívání symptomů probíhajícího přechodu.

Toto může ulevit každé ženě v menopauze

Toto může udělat každá z nás! Dopřejte si dostatek odpočinku! Může to být náročné. I tato velmi pozitivní změna není snadno dosažitelná, především pokud jste velmi vytížení a spíš potřebujete, aby měl den víc než 24 hodin.

Musíte-li vstávat v danou hodinu a odchod do práce nelze posunout, naučte se chodit spát dřív než doposud. Pokud nemá vaše tělo dostatek odpočinku, budete se cítit tělesně i duševně hůř a rozhodně nebudete ani hubnout nebo pociťovat jakékoli pozitivní změny, kterých byste jinak mohly dosáhnout.

Výkyvy nálad či návaly horka můžete jen zmírnit vhodným lehkým oblečením, které snadno rozepnete a odložíte. Vhodnější jsou také přírodní materiály, které bývají prodyšnější a savé.

V tomto období je lepší vyvarovat se palivých jídel a silně výhřevných ingrediencí. Návaly horka může zhoršit i kofein, alkohol nebo nedostatečná hydratace.

Prozkoumejte, co nabízí věda i přírodní léčitelství. Každá žena je jinak citlivá a vyžaduje indviduální přístup. Je přeci jedno, jestli vás uspokojí placebo nebo léčivá látka. Hlavní je lepší pocit a úleva.

Související články

Zdroje: nhs.uk, healthline.com