Jak si pomoci při bolesti lokte?

Překvapila vás bolest lokte nebo o tom, že jste to s nějakým pohybem přehnali víte a bylo téměř jisté, že se bolestivý loket opět ozve. Tenisový nebo golfový loket, jsou laická označení dvou termínů. Jde o laterální a mediální epikondylitidu, což je zánět lokte ale z různých stran. Krom toho existují, ale i další důvody, proč vás může loket bolet.

Jak zjistit, který z těchto zánětů se týká zrovna vás, vám vysvětlí autor v tomto příspěvku z YouTube kanálu Svět fyzioterapie.

Zdroj: Youtube

Bolest lokte: Úraz při sportu nebo symptom?

Oba tyto zdravotní problémy si můžete způsobit nejen při sportu, což napovídají jejich hovorové názvy, ale také při jakékoli nadměrně zatěžující námaze. Bolest vás může poměrně překvapit a nebudete si ji nutně spojovat s tenisem, golfem ani jinými aktivitami.

Může navíc souviset také s řadou dalších onemocnění, která se pohybu vůbec netýkají. K bolesti lokte může dojít ke skřípnutí nervu, podvrknutí vazů, osteoartritidu, zlomeninu kosti nebo avulzní zlomenině, ale i poranění páteře, při kterém bolest vystřeluje až k loketnímu kloubu.  

Kromě otestování bolestivosti lokte, jaké jste mohli vidět v příspěvku, se vyznačuje zánět v místě úponů ke kosti na vnější nebo vnitřní straně loktu bolestivostí podobné jako při bouchnutí do „brňavky“.

Při práci s rukou bude úchop prsy nejistý, ruka nebo paže se vám bude chvět při pohybu, a především pokusu pohybu kloubu. Pohyb některým směrem bude i nemožný. Zánět může odeznět do několika týdnů, u někoho však může jít i o měsíce a v případě, kdy trvá problém celý rok, je možné řešit jej i chirurgickým zákrokem.

Co dělat s takovým bolavým loktem?

Dá se s takovými záněty něco dělat? Samozřejmě, že všechno přebolí a platí to také o lokti, ale od bolesti si můžete pomoci také jinak. Kromě léčiv proti zánětům a bolesti, které bývají jednak ve formě tablet tak i krémů a gelů, můžete vyzkoušet například tejpování.

Tejpovaní čili používání různě pružných barvných speciálních lepících pásek může pomoci při mnoha zdravotních problémech a stejně tak je tomu i v případě tenisového či golfového lokte.

I když klasická medicína má k východnímu pojení léčení spíš odpor nebo alespoň zdrženlivý postoji, při sportech se často využívá také akupunktury, který skutečně může přinést i okamžitou úlevu, nikoli však tak rychlé uzdravení.

Další možností jsou masáže a k tomu je možné využít také například míček jehož pomocí lze masírovat paži zespod i z vrchu. Cvičení s míčkem zahrnuje až pět různých způsobů, jak si ulevit od bolestivého zánětu lokte. Tyto cviky si můžete najít také na internetu, kde vám názorně ukáží způsoby používání míčku k promasírování paže.

Další cviky můžete provádět s malou činkou nebo jinou nepříliš těžkou zátěží. Procvičování by nemělo být bolestivé ani příliš vysilující, cílem je úleva nikoli zhoršení problému.

Související články

Zdroje: betterhealth.vic.gov.au, mayoclinic.org