Otoky kotníků nesouvisí jen s úrazy

Kotníky rozhodně mohou otéci po úrazu, obvykle se otoky objevují z docela jiných příčin. Otoky kotníků, ale i jiných částí nohou, souvisí často s přebytkem tekutin v našem těle. Zadržování vody může mít však velmi různé důvody.

Objevuje se kdykoli během života, ale také často například v těhotenství, díky nevhodné obuvi či příliš dlouhém stání či sezení. Mezi tyto a mnohé další důvody také patří zhoršení proudění v mízní soustavě čili takzvané lymfě.

Paní Lenka Blahutová vám v příspěvku na svém YouTube kanálu prozradí, jak rozproudit lymfu svépomocí díky jednoduché masáži těla. Je to praktika, kterou snadno podpoříte mízní oběh, což je důležité nejen při boji s otoky, ale také pro podporu celkového zdraví organismu.

Zdroj: Youtube

Víte, proč vám otékají kotníky?

Jako vždy, i u otoků kotníků platí, že byste jev neměli podceňovat a rozhodně je vhodné znát opravdovou příčinu problému. Víte, co je důvodem otoků ve vašem případě? Mezi nejčastější důvody patří:

  • nadměrná zátěž tedy i dlouhé stání nebo sezení,
  • úrazy, pády a záněty,
  • problémy lymfatického systému,
  • žilní nedostatečnost, srdeční selhání a trombóza,
  • onemocnění ledvin, plic, jater nebo štítné žlázy,
  • špatný pitný režim a příliš soli ve stravě, vysoké teploty v létě,
  • těhotenství, premenstruační syndrom,
  • užívání konkrétních léčiv

Co dělat s oteklými kotníky?

Jak si rychle ulevit a minimalizovat otoky kotníků? Pokud se vám otoky často vracejí, preventivně sledujte dostatečný příjem tekutin, redukujte příjem soli, snažte se přiměřeně hýbat i odpočívat. Pokud se nevyhnete dlouhému sezení nebo stání, zkuste nosit kompresní punčochy.

Otoky kotníku konzultujte s lékařem a zjistěte, zda nejsou symptomem většího problému. Pokud vám ale kotníky otekly a hledáte okamžitou úlevu, snažte se ochladit nohy ve studené vodě nebo použijte obklad. Úlevu také přináší zvýšení polohy. Ležíte-li, opřete nohy o čelo postele nebo je podložte polštářem.

Problematické je také zadržování vody v těle. Pokud si nechcete odepírat močopudnou kávu nebo jiné nápoje, ujistěte se, že máte dostatek tekutin během celého dne a nesnažte se dohánět deficit večer, než jdete spát. To naopak vedek k otokům ráno.

Preventivně můžete provádět jednoduché cviky nohama. Opakujte krouživé pohyby kotníky, roztahujte prsty, snažte se chodidla rozpohybovat a uvolnit. Někomu vyhovuje také válení tenisového míčku chodidlem. Pomůže ale také krátké protažení a procházka.

Dejte si pozor na bylinné čaje. Na podporu odvodnění se používají také různě bylinky, mezi něž patří například petrželka, kořen pampelišky nebo zázvor. Bylinky vám mohou pomoci, nicméně bylinné kúry se nesmějí kombinovat s onemocněním ledvin či dalších orgánů. Proto je opravdu důležité vědět, proč k otokům dochází a zda jsou ve vašem případě bylinky bezpečné.

Související články

Zdroje: vitalia.cz, jakzdrave.cz