Nervy jsou přenašeči vzruchů a nejrůznějších podnětů z celého těla do centra své soustavy. Jen tak si můžeme uvědomovat, co se vlastně s naším tělem děje. Jsou to tedy právě tyto cesty a dráhy, které musí být nejcitlivější na jakoukoliv i minimální změnu.
Co se tedy stane v okamžiku, kdy se nerv sám dostane do problému? Bolest, která v takovou chvíli přichází, nikdo nepřeje ani největšímu nepříteli.
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Se skřípnutým nervem vám poradí video z dílny zdravotní cvičení.ONLINE na youtube:
Bolest nelze překonat
Jedním z nejmarkantnějších příkladů takového skřípnutého nervu je klasický problém, lidově zvaný houser. Člověk se předkloní, otočí, ohlédne, zvedne těžší věc nebo zkrátka udělá stejný pohyb jako již tisíckrát – jenomže tentokrát se stane něco jiného, co na několik dní může ovlivnit náš život tak, že na to do smrti nezapomeneme.
Kdo takový stav nezažil, může se domnívat, že lidé s blokádou páteře zbytečně přehánějí. Není to tak, v tomto stavu skutečně není pohyb možný.
Co dělat? Nic!
Co tedy udělat v případě, kdy si skřípnete bederní nerv? Podle odborníků první rada zní: hlavně nedělejte nic. Znamená to, že se v takovém případě musíme smířit se situací a přijmout ji tak, jak přišla. Hrdinství není na místě, poslední na co bychom měli myslet, je jakákoliv násilná náprava.
Takzvaně překousnout bolest a zkrátka se narovnat za prvé skutečně nejde a za druhé už jen pokus o takový postup by jen uškodil. Proto je nejlepší dostat se co nejšetrněji k posteli a ulehnout tak, aby byla bolest co nejsnesitelnější.
Nic jiného se v první chvíli dělat stejně nedá. Snad jen zavolat lékaře s utišující injekcí.
Teplo a klid
Určitě bude vhodné si v první chvíli odpočinout, komu se podaří alespoň na chvíli usnout, bude o kousek blíž k úspěchu. Pomůže také teplo, které bude na postižené místo působit. Požádejte tedy někoho, aby vám záda zakryl svetrem, teplou šálou a podobně, případně je dobré použít hřejivé náplasti, které jsou vyrobeny tak, aby poskytovaly teplo i několik hodin.
I přesto ale budete potřebovat klid a dostatek času na to, aby se mohlo tělo vzpamatovat. Vydržte to, nesnažte se místo protahovat, procvičovat ani masírovat. Jen byste si uškodili.
Nezahrávejte si...
Takzvaný houser je nejznámějším příkladem skřípnutého nervu, ale podobnou situaci můžeme zažít i na jiných místech těla. První rekce by ale měla být vždy stejná. Nesnažte se problém přemoci silou – ani fyzickou, ani silou vůle. Nechte tělu čas, aby se s problémem vyrovnalo postupně.
Návštivte lékaře, bude to jistota
Uvědomme si také, že jde o problém, který by se mohl v budoucnu opakovat, a tak bude v každém případě vhodné navštívit lékaře a o problému (i kdyby mezi tím odezněl) jej informovat. Mohlo by se totiž jednat o diagnózu, kterou bude třeba řešit v některých případech i chirurgicky.
Za zmínku stojí například vyhřezlá plotýnka, která se o takovou bolest také dokáže “postarat”. Je pravděpodobné, že vás praktický lékař odešle na některé z dnes již běžně dostupných odborných vyšetření jako je EMG, magnetická rezonance, ultrazvuk a podobně.
K určení zánětu je pak možné také využít rozbor mozkomíšního moku a mnoho dalších metod, které ozřejmí důvod zdravotních problémů.
Pohyb je nejlepší prevence
Pamatujme si tedy, že skřípnutý nerv potřebuje klid, teplo a odbornou péči. Abychom takové situaci předešli, je vhodné posilovat tělo přiměřeným vyváženým pohybem, zvláště v případě sedavého zaměstnání.
Neprospívá ani nadváha a nezdravý životní styl. I v tom může poradit lékař, tak jeho návštěvu při problémech raději neodkládejte. Nemuselo by se to vyplatit.
Zdroje: www.mayoclinic.org, www.idnes.cz, my.clevelandclinic.org