Jíst na noc se opravdu nevyplácí

V noci opravdu není nejlepší čas na jídlo především proto, že energii z takového pokrmu určitě nestihneme spálit a naše tělo si ji uloží. U většiny dospělé populace západní kultury to opravdu není žádoucí. Všeobecně máme kalorií nadbytek a rychle nebo pomalu tloustneme.

Snažíte se zhubnut, chcete zahnat přicházející hlad, hydratovat tělo, ale také se ujistit, že se vám bude v noci dobře spát? Vyzkoušejte těchto sedm nápojů, které vám pomohou nejen s redukcí váhy, ale také vám pomohou ke kvalitnímu odpočinku a snadnému usínání. Příspěvek pochází z kuchyně YouTube kanálu Hebbars Kitchen.

Zdroj: Youtube

Co říkají vědci o jídle na noc?

Co tedy dělat, když jste večeři podcenili, máte hlad a zkoumavě prohlížíte lednici nebo spížku. Ať už budete jíst cokoli, zkuste vybrat z pokrmů o maximálně 200 kaloriích. Taková porce určitě neohrozí ani vaše případné snahy o hubnutí. Potvrzují to závěry studie „Vliv nočního stravování na zdraví: Staré a nové pohledy“, která byla publikovaná v odborném časopise Nutrients v roce 2015.

V této práci odborníci řeší nejen kolik potravin, ale také jaké si vybírat. Radí upřednostňovat ty, které vás co nejlépe uspí. A právě tyto si můžete dát na seznam povolených večerních dobrot. Nezapomínejte však na malé porce!

Které potraviny si můžete dát i pozdě večer?

Podle výživových poradců si může dopřát ryby, ale také krůtí maso. Obě potraviny jsou bohaté na bílkoviny a důležité nutriční látky i takové, které vás nejspíš rychle uspí.

Překvapivě ani poměrně sladké banány nepředstavují problém. Obsahují totiž tryptofan, který vám pomůže k relaxaci a také usínání.

Bílkovin plná jsou také vejce, i ta obsahují tryptofan, který souvisí s produkcí melatoninu. A právě ten je důležitý pro kvalitní spánek.

Vhodný je také jogurt, a to jednak protože v něm obsažený vápník napomáhá produkci melatoninu, a navíc obsahuje také látku kasein, která snižuje pocit hladu.

Patrně si vzpomínáte na sladké teplé mléko, které vám možná maminka nebo babička doporučovaly, když jste nemohli usnout. Měly pravdu. Podobně jako jogurt i mléko, ale navíc i med, podporují produkci melatoninu.

Pokud rádi mlsáte ořechy a semínka, hrst dýňových je úplně ideální pro večerní mlsání. Také dýňová semínka obsahují žádaný tryptofan a 30 gramů obsahuje jen zhruba 153 kalorií.

Související články

Zdroje: healthline.com, lifehack.org, mdpi.com