Na čaj budete potřebovat jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinky.
Zdroj: Roman_studio/Shutterstock.com

Co vše léčí kopretina: Pomáhá na choroby, o kterých byste to v životě neřekli

„Stěžuju si svému stínu, kdo mi podá kopretinu? Kdo mi srdce zahřeje? Když mám na něm závěje." To zpívala malá Leontýnka ve slavném dětském filmu Ať žijí duchové. Právě tato bylina ji měla pomoci stát se živou bytostí. Málokdo však ví, že kopretinu nezmínila jen tak náhodou. Tato zářivá květina má totiž významné účinky na zdraví.

Zdroje: www.magica.czvseokopretine.estranky.czwww.bylinkyprovsechny.czwww.healthbenefitstimes.com

Kopretině bílé (Leucanthemum vulgare) se u nás říká také husar, buličí oko, svatojánské kvítko, kuří oko nebo ruchtarec. Je to vytrvalá až 80 cm vysoká bylina z čeledi hvězdnicovitých. Poznáte ji podle výrazného květenství a zubatých listů. Je ozdobou luk, nepravidelně kosených zahrad, okrajů cest a úborů. Přitahuje včely, motýly a pestřenky.

Kopretina v magii

Od pradávna byla kopretina používaná jako orákulum lásky. Lístky květu se odtrhávaly, aby byla odpovězena otázka: "Má mě rád, nemá mě rád." V křesťanské kultuře je tato bylina zasvěcena Panně Marii, jež má značit její slzy. Je také symbolem přechodu plodných let do věku moudrosti. Cestovatelé ji nosili při sobě jako ochranu před nehodou.

Od pradávna byla kopretina používaná jako orákulum lásky. Od pradávna byla kopretina používaná jako orákulum lásky. Zdroj: Roel Meijer/Shutterstock.com

Účinné látky v kopretině

Kopretina obsahuje třísloviny, silice, chrysanthemonin, deriváty acetylenu, kumarin, cyklitol, flavonové glykosidy a další. Je zdrojem vitaminů řady B a vápníku. Celkově tak pomáhá vylepšovat imunitní systém organismu, posiluje metabolismus a podporuje správnou funkci nervového systému. Dnes se využívá především v homeopatii, při nervozitě nebo poruchách spánku.

Kopretina bílá - zdravotní benefity

Listy a květy kopretiny se sbírají od června do října. Připravují se z nich masti, sirupy, oleje nebo nálevy. Kopretinový čaj zklidňuje bronchitidu, astma či sípavý kašel. Před spaním uklidňuje. Příznivě působí také při zažívacích potížích, žaludečních vředech nebo kolikách. Bylina působí močopudně. Má stahující účinky, a proto se hodí na rány, modřiny, vředy a hemeroidy. Preventivně lze nálev z kopretiny užívat 3-5 dní před menstruací. Rozšiřuje totiž cévy, ulevuje od křečí a pomáhá proti migrénám.

Kopretina v kuchyni

Listy, květy i poupata můžete přidat do salátů. Počítejte však s aromatickou a hořkou chutí. Skvěle chutnají květní poupata naložená jako kapary. Květy zase můžete přidat do palačinkového těsta.

Listy a květy kopretiny se sbírají od června do října. Listy a květy kopretiny se sbírají od června do října. Zdroj: natali_ploskaya/Shutterstock.com

Jak si připravit čaj z kopretiny

Květy a listy kopretiny lze užívat čerstvé nebo sušené. Na čaj budete potřebovat jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinky, kterou spaříte horkou vodou. 10-15 minut ji louhujte pod víčkem. Nápoj přeceďte. Za den se může vypít maximálně půl litru odvaru.

Má vás rád, nemá vás rád?

Akční letáky