Zdroje: www.healthline.com, www.ncbi.nlm.nih.gov, rebootwithnature.in

Po kterých potravinách nepřiberete?

Hodní vás večer hlad nebo mlsná? Obyčejně se doporučuje večer před spaním nejíst a důvody jsou všem dobře známé. Jezení na noc nahrává špatnému usínání i zhoršené kvalitě spánku. Energii přijatou v těchto pokrmech večer už nespálíme, spíš nás čeká pálení žáhy a díky zpomalení metabolismu během spánku také nadýmání a pocity těžkosti.

Víme to, a přece se někdy neubráníme. Po čem tedy sáhnout, když si chcete večer něco dát? Pokud vám jde především o váhu, můžete si dát těchto 5 potravin, které doporučuje ve svém videu také ZEK.

Zdroj: Youtube

Co si můžete dát pro klidný spánek?

Ne všechny však trápí kila navíc. Ale určitě je dobré vědět, že krekry, zeleninu, popcorn, banány nebo vajíčka si můžete dát bez výčitek.

Pro některé z nás je ale důležitější spánek a usínání. V tom případě se můžete zaměřit na výsledky studií z roku 2016 „Vztah mezi stavem mikroživin a spánkovým režimem: systematický přehled“ či 2021 s názvem Rozdílné účinky olejů bohatých na DHA a EPA na spánek u zdravých mladých dospělých: Randomizovaná kontrolovaná studie“. Nemusíte si je však procházet sami, z jejich výsledů vyplývá, že na podporu dobrého spánku a usínání můžete zhřešit s celozrnným toustem a arašídovým máslem nebo uzeným lososem. Veliký hlad zažene i ovesná kaše s borůvkami a mandlemi, lehčí mlsání může mít podobu kiwi nebo hrst pistácií či kešu. Mezi nápoji můžete volit mezi heřmánkovým čajem s teplým mlékem, ale také višňovým džusem.

Potraviny, které vás proberou

Hledáte-li naopak vzpruhu a bdělé hodiny chcete natáhnout, co jen to jde? Pochutnejte si třeba na hořké čokoládě, kávě, pikantních nebo tučných jídlech, která oddalují spánek. K těmto potravinám patří i některé zeleniny a ovoce, například květák nebo grep. Také ty vám pomohou zůstat vzhůru o něco déle.

Související články