Ledvinové kameny řeší minimálně 10 % populace a mnohdy se jedná o problém, který se často opakuje. Tutu nesnáz vám pomůže kromě jiného řešit i správně zvolený jídelníček. Jsou totiž potraviny, které jsou nejen skvělou prevencí, ale dokáží bolestivé ledvinové kameny snížit na minimum. O které se jedná konkrétně?

Jak léčit ledvinové kameny stravou se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Fakta o zdraví:

Zdroj: Youtube

Urolitiáza neboli ledvinové kameny

Jedná se o poměrně nepříjemné a často bolestivé onemocnění. Kamínky vznikají z nadbytečného množství minerálů a dalších látek rozpuštěných v moči. Je jich hned několik druhů, vznikají z vápenatých solí, oxalátů, fosfátů a kyseliny močové. Většina jich naše tělo opustí prostřednictvím moči, ale jakmile jsou kamínky větší, nemohou projít močovými cestami ven.

Následně se objevuje nepříjemná bolest, doprovázená častým a bolestivým močením, někdy i s kousky krve. Bohužel není výjimkou, že často dojde i ke kolice. Příčinou vzniku kamínků může být i dědičnost, některé nemoci, ale i různé metabolické poruchy a časté infekce močových cest. Velice snadno může být však spouštěčem také nevhodná životospráva. Dopřávejte si proto potraviny, které vám od ledvinových kamínků pomohou nebo budou perfektní prevencí.

Pitný režim

Pokud se chcete ledvinovým kamenům vyhnout, neměli byste opomíjet dostatečný pitný režim. Pro naše tělo je hydratace naprosto zásadní. Voda totiž zabraňuje krystalizaci minerálů tvořících kameny. Každý den by mělo tělo přijmout minimálně 35 mililitrů tekutiny na kilogram tělesné hmotnosti.

Citrusy

Mezi potraviny, které se úspěšně podílejí na rozpouštění kamenů, patří citrony, limetky pomeranče, grepy, pomela a mandarinky. Dopřávejte si je tedy plnými doušky. Obsahují důležitou látku s názvem citrát, která tvoří moč méně kyselou. Abyste si však nepřekyselili žaludek, je vhodné míchat si čerstvou šťávu z citrusů a čistou vodou.

Granátové jablko

Výborným bojovníkem proti ledvinovým kamenům je i granátové jablko. Skvělé jsou nejen jeho šťavnaté plody, ale opět je možné popíjet čerstvě vymačkanou šťávu. Navíc toto ovoce likviduje nebezpečné volné radikály.

Cibule

Nadbytek kyseliny močové pomáhá likvidovat také čerstvá cibule. Pokrájenou ji přelijte citronovou šťávou a zalijte malým množství olivového nebo lněného oleje.

Jablečný ocet

Obtíží s ledvinovými kameny vás zbaví i jablečný ocet. Jedná se efektivní lék, který umí kamínky rozpustit a vyplavit z těla ven.

Související články

Zdroje: www.zdravestravovani.eu, www.actualno.com, www.idnes.cz