Popraskané a suché paty můžete vyléčit doma s pomocí pár běžných surovin.
Zdroj: Shutterstock

Suché a věkem popraskané paty: Trik s potravinovou fólií je geniální

Suché paty mohou trápit jak staré, tak i mladé lidi. Dochází k nim z důvodu dehydratace, kterou má na svědomí hned několik příčin. Poradíme vám, jak pečovat o suché a popraskané paty snadno v pohodlí domova. Díky těmto trikům budete mít paty krásně hladké a hebké.

Suchou pokožku na patách tvoří odumřelá kůže, která ztvrdne, zežloutne a zhrubne, načež může i popraskat. Projevuje se především u těch, kteří nosí nevhodnou obuv, dlouho stojí na nohou nebo se vyskytují v prašném prostředí. Suché paty se ale také mohou dědit nebo bývají příznakem nemoci, zejména diabetu a lupénky. Ze zdravotních důvodů postihují rovněž lidi s nadváhou nebo se špatným prokrvením nohou.

Zábal potravinářskou fólií

Jak se zbavit suchých a popraskaných pat jednou provždy můžete vidět ve videu:

Jak už jsme se zmínili, tak suché paty tkví v dehydrataci pokožky, a proto musíte zařídit, aby byly stále hydratované. K tomu vám pomohou různé krémy, ale také čistá vazelína, kokosový či olivový olej, sádlo nebo tvaroh. Paty před spaním pečlivě promažte, zabalte do potravinářské fólie, a nakonec na ně navlékněte bavlněné ponožky. Už druhý den ráno uvidíte a pocítíte rozdíl.

Přírodní kůra z vloček

Připravit si můžete i směs z ovesných vloček a olivového oleje. Smíchejte jednu lžíci namletých vloček s pěti kapkami olivového oleje. Poté si s ní potřete paty a nechte účinkovat půl hodiny. Následně ji z nohou opláchněte. Abyste zamezili opakovanému vzniku suchých a popraskaných pat, připravujte si zmíněné kůry pravidelně.

rozpraskané paty Popraskané paty mohou být nepříjemnou a bolestivou záležitostí. Zdroj: Profimedia

Horká lázeň nohou

Pokud máte doma pemzu, je dobré před jejím použití kůži na nohou změkčit. Ohřejte si proto vodu, nalijte do lavoru, do kterého přidejte 3 lžíce jedlé sody. Ta si s odumřelými buňkami snadno poradí a rovněž zapůsobí na nohy antibakteriálně. Po 15 až 20 minutách namáčení nohou ošetřete paty pemzou a promažte vazelínou.

Ovocná směs na paty

Banán a avokádo jsou bohaté na vitaminy, minerály i oleje, které pokožku zjemní a hydratují. Touto ovocnou kombinací získáte přírodní zázrak na suché paty. Půlku avokáda spolu s banánem rozmačkejte a potřete s tím chodidla. Po 15 až 20 minutách působení smyjte veškerou směs z nohou. Budete překvapeni, jak moc dokáže tato kombinace pomoct!

banán, avokádo, ovoce Banán s avokádem jsou skvělé nejen na jídlo, ale také slouží jako léčebný prostředek na popraskané a suché paty. Zdroj: Shutterstock

Procedura na popraskanou pokožku

Nejdříve si namočte nohy do horké vody se 2 lžícemi medu na 20 minut. Starou pokožku poté odstraňte pemzou, a nakonec aplikujte kašičku ze 3 lžiček rýžové mouky, lžičky medu a pár kapek octa. Tuto proceduru provádějte dvakrát týdně a vaše paty se krásně vyléčí. Rýžová mouka dodá potřebné minerály a kůži vyčistí. Med zahojí praskliny a ocet podpoří změkčení a loupání staré kůže.

Zdroje: kupi.cz, prozeny.blesk.cz, dama.cz

Akční letáky