Alobal: Skvělý materiál má své limity

Alobal čili tenká hliníková fólie je univerzální materiál, který lze použít v kuchyni mnoha způsoby a obecně řečeno jde o bezpečný materiál. Za určitých okolností ale skutečně dochází ke kontaminaci potravin hliníkem a to jistě není žádoucí.

Než se dostaneme k tomu, které potraviny byste do alobalu balit neměli, podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu 3T a Zajímavosti ze světa, ve kterém vám poví, proč je jedna strana alobalu lesklá a druhá matná.

Zdroj: Youtube

Pozor na zahřívání alobalu

Nejde o dramatický problém, ale přesto se doporučuje uvolňování hliníku do potravin předcházet nebo alespoň nepoužívat alobal při vaření, pečení či grilování příliš často. Vysoká teplota sice hraje roli, nicméně důležitější jsou samotné potraviny, které do fólie chcete zabalit.

Jak si s alobalem a potravinami poradit? Snažte se vyhnout nevhodným kombinacím aluminia s potravinami nebo alespoň skladujte potraviny v alobalu jen krátkou dobu, ideálně se vyhněte přímo kontaktu, tj. dejte potraviny do mísy nebo krabičky a alobal použijte jen jako víčko, které nemusí nutně přijít s jídlem do kontaktu.

Má se za to, že především zahřívání alobalu může být problematické. Rozhodně v případě, že jde o příliš tenký materiál, který horkem rychle degraduje. Pokud chcete alobal použít ke grilování, ujistěte se, že používáte silnější fólii. Alobal nepoužívejte opakovaně.

Které potraviny do alobalu nepatří?

Mnohé potraviny jsou kyselé od přírody jako jsou rajčata, různé bobuloviny a ovoce či citrusové plody, ale kyselé je samozřejmě také vše dochucené octem nebo citronem. Vysoká kyselost těchto potravin může s hliníkem reagovat a vést ke kontaminaci potravin kovem. To může mít za následek změnu chuti. Důležitější je však, že může také představovat zdravotní problém. Velmi opatrně se o kontaminaci hliníkem z alobalu mluví, protože není jasné, jaký vliv může mít uvolněný hliník na tělo. Momentálně se má za to, že patrně souvisí například s výskytem Alzheimerovy choroby.

Kyselými potravinami však list jídel nevhodných pro přípravu nebo uskladnění v alobalu nekončí. Problematické jsou také silně kořeněné nebo ochucené potraviny, zejména ty s vysokým obsahem soli, které mohou přispívat k vyplavování hliníku. Chemické látky obsažené v koření a ochucovadlech mohou také reagovat s hliníkem, způsobit jeho rozklad a uvolňování.

I potraviny obsahující vysoký podíl cukru jako jsou dezerty a sladké pečivo, mohou také reagovat s hliníkovou fólií, což může vést ke změně barvy i chuti. Podobně jsou na tom i mléčné výrobky či nezpracovaná masa.

Související články

 Zdroje: toprecepty.cz, thekitchn.com