Chrápání je ovlivněno mnoha faktory. Někdy stačí obyčejná viróza a plný nos a nevyspí se nikdo. V takovém případě je ale dobrou zprávou, že chrápání je pouze dočasné a jakmile nachlazení zmizí, vezme s sebou i ono nepříjemné hlasité spaní. V horším případě jsou příčiny chrápání zcela jiné, a pokud dotyčný chrápající sám nebude chtít, změna se konat nebude. Vy však máte v ruce alespoň malou zbraň, která vám pomůže ke klidnějšímu spánku v podobě jídla. Až tedy budete připravovat manželovi večeři, vybírejte suroviny pečlivě.

Co se děje v našem těle při chrápání? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Potraviny, které jíst

Jídlo je lék a platí to i v případě potíží s chrápáním. Existují potraviny, které mohou projevy hlasitého spánku zmírnit a dopřát tak ostatním členům rodiny alespoň částečný odpočinek.

V drtivé většině se jedná o potraviny s blahodárnými účinky na celkové zdraví organismu. Působí antibakteriálně, dokáží zatočit se záněty v těle a uvolňují dýchací cesty. Zároveň podporují hojení a zdraví dýchacích cest, což je v mnoha případech chrápání naprosto klíčové.

Co rozhodně nejíst?

Na druhou stranu jsou pokrmy, které spíše škodí a chrápání ještě prohlubují. Obecně platí, že večeře by měla být lehká. Pokud myslíte na salát, jste na správné cestě. Lahodný zeleninový salát například s pečenou rybou je ideální. A u jedinců, kteří mají potíže s chrápáním, to platí dvojnásob. Co tedy rozhodně nejíst? Zapomeňte na těžká smažená jídla. Hamburger s hranolkami rozhodně není ta správná volba. A ani v případě, že to manžel zapije pivem, aby mu slehlo.

Alkohol je tabu

Alkohol je sám o sobě velmi diskutované téma. Někteří odborníci nemají nic proti jedné malé sklence dobrého vína, buď jak buď, alkohol je pro náš organismus toxický a rozhodně nepatří k nápojům, které bychom měli konzumovat pravidelně. Navíc alkohol podporuje chrápání, při výraznější konzumaci (stačí 2 až 3 piva) uvolňuje svaly v krku a tím hlasitému spánku přispívá na intenzitě.

Na sladkou tečku zapomeňte

Nechystejte k večeři ani dezert a vyvarujte se cukrovinkám a slazeným nápojům. Jednoduché cukry podporují vznik zánětlivých onemocnění, nejen v celém organismu, často ale i v dýchacích cestách. Zahlenění a potíže s dýchací trubicí si pak vyberou daň na vašem spánku.

Pozor na zahlenění

Stejně jako dezerty a jídla nabitá jednoduchými cukry byste měli před spaním vypustit i jiná jídla, která způsobují zahlenění, nebo mohou podporovat tvorbu hlenu. Až tedy budete chystat večeři, připravte raději kousek libového masa místo tučného, na rychlé občerstvení rovnou zapomeňte, nevhodné jsou i pokrmy obsahující lepek a obecně tučná jídla. Zároveň si pamatujte, že s přeplněným žaludkem se špatně usíná a ještě hůř spí.

Související články

Zdroje: sever.rozhlas.cz, jimejinak.cz