Patříte mezi jedince, které sužuje vysoký tlak? V současnosti tímto vážným zdravotním nedostatkem trpí více než 40 % Čechů, a bohužel stále v mladším věku. Hodnoty vysokého tlaku jsou pro náš organismus nebezpečné, obzvlášť ty dlouhodobé. Situaci vždy řešte včas, a to i konzultací s vaším ošetřujícím lékařem.

Pokud je váš tlak opakovaně nad 140/90, je nadměrně zatížené srdce a v organismu dochází k aterosklerotickým procesům, kdy můžete být vystaveni nebezpečí infarktu nebo mozkové mrtvice. Pokud tedy nechcete hodnoty vysokého tlaku podporovat, hlídejte si i vhodnou stravu a určitým potravinám se zcela vyhněte. Které to jsou?

Na 11 rychlých tipů jak snížit tlak se podívejte na YouTube videu na kanále Aleš Lamka – Fitness:

Zdroj: Youtube

Nadměrné dávky soli

V případě, že vám vyskakuje tlak výše než jsou optimální hodnoty, zkuste se v co největší míře vyhnout soli a všem přesoleným pokrmům. Sůl totiž způsobuje v těle zadržování tekutin, důsledkem čehož dochází k otokům tkání a kapilár a vzniklý zvýšený průtok pak přetěžuje tepny.

Přestože nelze sůl naprosto ze stravy vyloučit, je nutné v případě vysokého tlaku snížit její denní spotřebu na maximálně 3 g. Odborníci doporučují používání směsi ze sodné a draselné soli smíchané v poměru 2:3, kterou lze vylepšit kořením a bylinkami.

Bílé pečivo

Pro jedince s vysokým tlakem není vhodné ani žádné pečivo z bílé mouky. Raději jej nahraďte tmavými celozrnnými variantami s dostatečným množstvím vlákniny. Kromě jiného si dejte vždy také pozor na nadbytečné dávky soli, které mnohé pečivo obsahuje.

Živočišné tuky

Pro optimální tlak byste se měli vyhýbat ve stravě i nadměrné spotřebě živočišných tuků. V lepším případě je lepší je zcela vyloučit. Bohužel neblahým způsobem přispívají k ucpávání cév nezdravým cholesterolem. Nahraďte je rostlinnými tuky, hlavně olivovým olejem a jezte ořechy. Díky tomu nebudete ohrožovat kardiovaskulární systém.

Sladkosti

Z jídelníčku vyřaďte i nezdravé cukrovinky a pokrmy plné cukru. Způsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi, což vede k uvolnění velkých dávek inzulínu. Vzniklý nadbytek glukózy se pak přeměňuje v tukovou tkáň a přispívá ke vzniku obezity a všech arteriálních hypertenzí včetně vysokého krevního tlaku.

Kofein

Stejně tak se vyhýbejte všem nápojům obsahující kofein. Nejedná se pouze o kávu, ale i o tmavé limonády a energetické nápoje. Negativním způsobem ovlivňují srdeční frekvenci a způsobují náhlé přebuzení mozku. Lepší variantou je bylinkový čaj, nejlépe šípkový nebo hlohový.

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.actualno.com, www.prozeny.cz