Slinivka je poměrně malý orgán, který však v našem těle hraje velmi důležitou roli. Nejen během trávení, ale umí produkovat i hormony. Pokud je slinivka v nepohodě, může dát o sobě velice snadno vědět. Pokud je situace akutní, je nutné vždy co nejdříve konzultovat vše s lékařem. V lehkých případech je účinná odpovídající dieta. A některým potravinám je lepší se vyhnout velkým obloukem.
Co dělat, když slinivka špatně pracuje? Podívejte se na YouTube video na kanálu redakce ecanis:
Slovo odborníka
„Pankreas neboli slinivka je nesmírně důležitou součástí trávicího traktu – tedy souboru orgánů, které začínají ústy a končí, jak jinak, konečníkem, a zajišťují výživu lidského těla. Podobně jako motor pro automobil je i slinivka pro člověka, má-li dokonale fungovat, nezbytná," vysvětluje lékař Milan Šašek z Polikliniky na Národní v Praze. Dodává, že jak už vyplývá ze samotného názvu, slinivka slouží k produkci břišních slin, tedy enzymů štěpících prvky jídla. Které potraviny by měly být na „black listu“?
Smažená jídla
Pokud patříte k vyznavačům smažených pokrmů jako jsou například hranolky, sýr a řízky, nahraďte je něčím zdravějším. Tento typ jídel je pro slinivku jedním z největších rizik. Jsou zpravidla smažená na másle, sádle nebo těžko stravitelných olejích a obsahují obrovské množství nezdravých tuků.
Přemíra masa
Stejně tak omezte i konzumaci tučného masa, a to nejen vepřového, ale i hovězího a jehněčího. Když už, tak si vybírejte jen maso, které je libové. Zcela určitě se vyhněte i průmyslově zpracovanému masu, které je často plné steroidů, růstových hormonů a antibiotik. Nakupujte vždy raději u ověřených farmářů z domácích chovů.
Platí to i pro vnitřnosti
Zdraví slinivky neprospívá ani konzumace vnitřností. Například játra, srdce, ledviny nebo žaludek neobsahují pouze užitečné bílkoviny, ale i značné množství nenasycených mastných kyselin a cholesterolu. Stejně tak zde hrozí přítomnost steroidů a dalších škodlivých složek.
Mléčné výrobky
Zcela určitě omezte ve svém jídelníčku i mléčné produkty s vysokou tučností. Týká se to nejen běžné smetany, ale i té zakysané a stejně tak jogurtů. Vybírejte si jen druhy s obsahem tuku do 3 %.
Škodlivý je i cukr
Nejenže je cukr pro naše tělo návykový, ale patří mezi úhlavní nepřítele našeho zdraví. A týká se to i slinivky. Nejde jen o sladkosti, ale často je obsažen i v potravinách jako kečup, cereálie a pečivo. Nadměrná konzumace cukru vede často k zánětu slinivky břišní, a proto byste to s ním neměli přehánět. Nahraďte ho raději čerstvým ovocem.
Zdroje: www.healthline.com, www.aazdravi.cz, www.zdravestravovani.eu