Pro mnohé je lahodná večeře jediné společné jídlo během dne a často se uchylují k opravdu vydatným pokrmům. Jiní zase nestíhají jíst během dne a večer zahánějí chutě. Ani jeden způsob není zcela šťastný, protože pak se vám do ruky dostanou potraviny, které rozhodně není dobré jíst před spaním. Názory na to, kolik jídel denně je vhodné jíst, se neshodují. Pro někoho je základ dne snídaně, jiní výživoví specialisté doporučují tři jídla denně a poslední trendy dokonce hovoří o tom, že lze zcela vynechat večeři.

Jaké benefity může přinést vynechání večeře, se podívejte ve videu na YouTube, kanál Plant Based Science London:

Zdroj: Youtube

Dvě hodiny před spaním

Pokud vynecháte večeři, nebo si dáte poslední jídlo dne spíše v pozdním odpoledni než večer, v podstatě kopírujete jeden z modelů přerušovaného půstu. Ten má své benefity, ale stejně jako každá dieta i stinné stránky. Obecně však platí, že jíst byste měli zhruba dvě až tři hodiny před tím, než se uchýlíte do postele a podle lékařů jsou potraviny, jež jsou zcela nevhodné pro večerní mlsání. Které to jsou?

Pozor na hotovky

Průmyslově zpracovaná jídla poskytují sice jistou dávku pohodlí, ale pro zdravý životní styl jsou zcela nevhodné. Obsahují jednoduché cukry, spoustu nevhodných tuků a o vyváženosti se nedá ani hovořit. Po takových jídlech se většinou dostaví pocit těžkého břicha, který vám bude bránit usnout, nebo se budete v posteli nepříjemně převalovat a váš organismus si neodpočine. To samé platí pro smažená jídla. Pokud máte tedy chuť na hamburger s hranolkami, raději na něj zapomeňte.

Nízkotučné produkty

Ty se sice tváří velmi zdravě, ale o jejich benefitech se dá velmi polemizovat. Jsou sice zbaveny tuku, ale o to víc obsahují cukrů. Správné tuky v rozumné míře potřebujete pro vstřebávání vitaminů A, D, E a K. Pokud tedy budete tuk ze svého jídelníčku až úzkostlivě vyřazovat, můžete si přivodit nedostatek některých vitaminů.

Jablka jen ke svačině

Oblíbené ovoce je velmi zdravé, o tom není pochyb. Vhodnější je ale konzumovat je například v rámci svačiny a doplnit je třeba jogurtem. Nebo je připojit jako dezert těsně po jídle. Pokud byste si dali jablko před spaním na lačný žaludek, kyselina, jež jablka obsahují, by nemusela prospět vašemu žaludku. Navíc jablka nalačno mohou u citlivějších jedinců vyvolat nadýmání a takové potíže před spaním řešit určitě nechcete.

Vynechte sladkosti

Před spaním zapomeňte i na sladké mlsání. Jednoduché cukry dodají mozku rychlou energii, kterou však potřebujete během dne, nikoliv před tím, než se uložíte ke spánku. Váš mozek by pak pracoval naplno a odpočinek by se nekonal. Malé hřešení je tedy lepší si dopřát k snídani, nebo k dopolední svačině.

Související články

Zdroje: zahrada.firenews.video, www.vyspise.cz