Zdroje: predskolaci.cz, hipp.cz, vimcojim.cz

Správné stravování je základem dobrého zdraví a u dětí, které jsou ve vývinu, to platí dvojnásob. O to více je u nich důležité správně vybírat potraviny, ze kterých se bude jejich jídelníček skládat. Problém je ale v tom, že zatímco některé potraviny jsou pro dospělé velmi zdravé a obecně jejich konzumaci považujeme za prospěšnou, pro děti úplně vhodné nejsou. Mohou je dokonce ohrozit na životě. Zejména šest jistých dobrot byste dětem neměli dávat vůbec.

Pozor na syrovou mrkev

Spousta rodičů jen tak oškrábe mrkev a dá ji svému dítku do ruky, aby si na ní mohlo průběžně samo pochutnávat. Nejde ale o nejmoudřejší řešení. U mrkve (ale pochopitelně i u dalších druhů ovoce a zeleniny) hrozí, že si dítě ukousne větší kus, který by mu mohl následně zaskočit. Mrkev tedy raději vždy nastrouhejte.

Sušenky, lízátka a další sladkosti

Jistě, děti zkrátka sladké milují, všeho ale s mírou. Nejenže má přílišná konzumace cukru negativní dopad na citlivé mléčné zuby, ale také vede k obezitě. Je pochopitelné, že se dítě zcela bez sladkých pamlsků neobejde a určitě neuškodí mu čas od času dopřát jeho oblíbenou sladkost či limonádu, nastavte ale konzumaci potravin s větším obsahem cukru nějaký řád. A pokud to jde, snažte se sušenky, dorty a lízátka nahrazovat ovocem.

Ořechy

Ořechy jsou samy o sobě velmi zdravé a obsahují nezanedbatelné množství nenasycených mastných kyselin, které mají blahodárný vliv na správné fungování srdce a na cévy. V jídelníčku dospělého člověka by tedy chybět neměly, dětem je ale raději nedávejte. Právě u ořechů totiž hrozí velké riziko udušení.

Sůl

Stejně jako v případě cukru, i potraviny s vyšším obsahem soli je třeba dětem dopřávat s rozvahou. Jídelníček dítěte by měl na den obsahovat maximálně 2 gramy soli. Snažte se méně solit i při vaření. Pokud vám pro vás připadá jídlo málo slané, dosolte si jej sami až na talíři.

Čaj

Popíjení čaje je mezi dětmi velmi oblíbené, dejte si ale pozor na to, jaký čaj svému dítěti vaříte. V obchodě se vždy spíše poohlédněte po čaji bez kofeinu. Ten totiž může bránit ve vstřebávání železa z přijaté potravy. Vůbec nejideálnější volbou jsou čaje určené přímo pro děti.

Odtučněné mléko

Pokud se snažíte zhubnout a kvůli dietě domů nakupujete jen odtučněné mléko, dětem kupujte raději polotučné. Odtučněné mléko totiž není vůbec vhodné pro děti do pěti let. A nejen mléko, ale i další výrobky se sníženým obsahem tuku. Nachází se v nich totiž jen velmi malé množství vitamínu A, který děti potřebují.