Patříte k jedincům, kteří špatně usínají a během noci se stále budí? Pokud nejste vyznavači utlumujících pilulek, zkuste vsadit na potraviny, které k jeho kvalitě účinně přispívají. O které se jedná konkrétně?

Jak vyzrát na nespavost? Na zajímavé tipy se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Roche Česká republika:

Zdroj: Youtube

Banány

Jednou odborníky doporučovanou potravinou na dobrý spánek jsou banány. Obsahují totiž značný podíl draslíku a hořčíku, které pomáhají uvolňovat svaly a navodit pocit relaxace. Zároveň jsou bohaté na tryptofan, aminokyselinu, která se v těle přeměňuje na melatonin, hormon spánku.

„Jen by těch banánů nemělo být moc,“ upozorňuje MUDr. Václava Kunová, přední odbornice na výživu. „Obsahují totiž dost kalorií.“

Mandle a vlašské ořechy

Pro lepší spánek také konzumujte v přiměřené míře mandle a vlašské ořechy. Opět se jedná o kvalitní zdroje aminokyseliny tryptofan. Jádra jsou také bohatá na hořčík a vápník podporující relaxaci těla a dokáží i snižovat hladinu stresových hormonů.

Díky tomu dojte ke zklidnění mysli a navození pocitu klidu. Dejte si těchto chutných a zdravých jader každý podvečer malou hrst.

Ovesné vločky

Do jídelníčku zařaďte zcela určitě i ovesné vločky. Podporují totiž v těle tvorbu melatoninu, a vyvolávají tak pocit ospalosti. Ovesné vločky také napomáhají stabilizovat hladinu inzulinu krvi, a tedy i celkovému zklidnění organismu. Zvolte ji však než jako večeři raději jako pozdní svačinu. Pravdou je, že zasytí na dlouhou dobu.

Kiwi

K dobrému spánku a plnohodnotnému nočnímu odpočinku vám bude skvělým parťákem i exotické kiwi. Dle odborníků na spánek nejenže prokazatelně zkracuje dobu usínání, ale zlepšuje i jeho průběh.

Obsahuje totiž vysoké množství serotoninu, který podporuje relaxaci. Kiwi je navíc plné vitamínu C a antioxidantů, které chrání buňky před nežádoucím poškozením. Stačí sníst 2 kusy ovoce přibližně hodinu před spaním.

Mléko s medem

Vsadit můžete i na mléko s medem, které s oblibou využívaly už naše babičky. Med, který se zkombinuje s horkým mlékem, dodá organismu tryptofan potřebný pro tvorbu spánkového hormonu. Díky medu a jeho vysokému obsahu cukru se z mléka rychleji uvolňuje inzulin a tryptofan se může rychleji vstřebat a účinkovat.

Související články

Zdroje: www.heaalthline.com, www.novinky.cz, www.theoherbs.cz