Pro náš organismus je důležité, aby v něm proudila dostatečně řídká a okysličená krev. Díky tomu může po těle roznášet všechny potřebné živiny a především kyslík. Pokud je krev hustá, má větší tendenci k vytváření krevních sraženin, což může vést k mnoha závažným problémům jako například k mozkové mrtvici a různým cévním a srdečním nehodám. Této situaci však můžete úspěšně předcházet nejen zdravým životním stylem, ale také tím, co jíte. Některé potraviny totiž krev ředí. Které to jsou?
Podívejte se na YouTube videu na kanále VisitJoy:
Dostatečný pitný režim
Dostatečné zředění krve se odvíjí od množství tekutin, které tělu každý den dodáte. Myslete tedy na pravidelný pitný režim. Denně byste měli vypít zhruba 1,5 až 3 l vody. Organismus vás na nedostatek tekutin může upozornit bolestmi hlavy, únavou, závratěmi, vyšším krevním tlakem či dušností, někdy i rozmazaným viděním. Důležitou roli však hraje i příjem správných potravin a omezení nadměrného příjmu tuků a bílkovin.
Vitamín E
Pokud chcete mít krev ve formě, zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vitamínu E. Má totiž vliv na její správnou srážlivost. Pravidelně si dopřávejte sóju, listovou zeleninu jako například špenát, řeřichu, brokolici a petržel. Stejně tak jezte mandle, pšeničné klíčky a slunečnicová semínka.
Vitamín C
Jestliže se chcete vyhnout krevním sraženinám, jezte i hodně potravin s „céčkem“. Prospívá celému cévnímu a žilnímu systému a příznivě působí i na srdce. Dělejte si čerstvá smoothies z brusinek, malin, ostružin, jahod, granátových jablek nebo červené řepy. Přidejte i citrusy, kiwi nebo jahody.
Česnek
Kromě toho, že česnek výborně ředí krev, zároveň také optimalizuje krevní oběh. Obsahuje salicyláty, které jsou obsažené v lécích na ředění krve, a proto je česnek výbornou potravinou proti trombóze. Podporuje vznik krevních destiček v těle a snižuje tak vysoký krevní tlak. Česnek je zároveň také silným antioxidantem a pomáhá zabíjet volné radikály v těle, čímž je skvělou prevencí před poškozením buněk.
Cibule
Stejně jako česnek je skvělá pro zdravou krev i cibule. Obsahuje také vysoký podíl salicylátů, které ničí škodlivé bakterie a podporují ředění krve. Tato zelenina je skvělá nejen pro cévy, ale je užitečná i v období chřipek a nepříjemných nachlazení.
Kajenský pepř
Další přírodní látkou, která dokáže ředit krev je kajenský pepř. Obsažené látky jsou velice užitečné pro náš cévní a žilní systém a příznivě působí také na srdce. Opět se jedná o silný antioxidant.
Jablečný ocet
Do svého jídelníčku také neváhejte zařadit jablečný ocet. Opět se jedná o jeden z užitečných prostředků na ředění krve. Smíchejte si každý den 1 polévkovou lžíci s 200 ml vody a nápoj vypijte.
Kurkuma
I známé žluté koření je potravinou s pozitivním působením na ředění krve. Zároveň má silné protizánětlivé účinky, podporuje imunitu organismu a je i prevencí před mnoha civilizačními chorobami.
Zdroje: www.jakzdrave.cz, www.rehabilitace.info, www.cs.pamperedpeopleny.com