Kouříte a chystáte se se zlozvykem skoncovat?

Přestat kouřit je jedno z nejlepších rozhodnutí, které můžete udělat pro své zdraví. Ještě lepším rozhodnutím je nikdy se zlozvykem nezačít, ale to už je život! Kouření si vyzkoušeli mnozí a další z něj udělali zlozvyk, který není lehké porazit. Motivovat vás ale může třeba to, že tělo umí regenerovat velmi rychle, pokud mu pomůžete a přestanete s kouřením.

Podívat se také můžete na tento videopříspěvek z YouTube kanálu Jirka vysvětluje věci. Prozradí vám právě to, co se děje s tělem, když přestanete kouřit.

Zdroj: Youtube

Co se stane s tělem, když přestanete kouřit, prozradil Dr. Hopkins

Co se ale skutečně stane s vaším tělem, když odložíte poslední cigaretu a nový balíček už nikdy nekoupíte? Kardiolog Dr. John Hopkins, ve své studii „Okamžitý a dlouhodobý přínos při odvykání kouření“ publikované v Journal of Cardiology v roce 2021, podrobně popisuje fyziologické změny v organismu dokuřáka, které se začnou odehrávat v okamžiku, kdy začne s abstinencí.

Prvních 20 minut po poslední cigaretě se vaše srdeční frekvence a krevní tlak začnou normalizovat. Během následujících 8 hodin klesne na polovinu množství nikotinu a oxidu uhelnatého ve vaší krvi. Za 12 hodin hladina oxidu uhelnatého v krvi klesá na normální úroveň, což zlepšuje transport kyslíku v těle, což je zásadní pro správnou funkci všech orgánů.

Během prvních dvou týdnů se začíná zlepšovat krevní oběh a funkce plic. Studie ukázala, že už během tohoto období se snižuje riziko srdečního infarktu. Dr. Hopkins poukázal také na to, že do tří měsíců od ukončení kouření se výrazně zlepší plicní kapacita a schopnost těla bojovat s infekcemi.

Po roce bez cigaret je riziko ischemické choroby srdeční poloviční ve srovnání s kuřákem. Po pěti letech abstinence kouření je riziko mozkové mrtvice podobné jako u nekuřáků. Díky tomu, že tělo dokáže opravit škody na cévním systému a zlepší se průtok krve.

Tělo se uzdravuje ještě léta

Deset let po poslední cigaretě je riziko vzniku rakoviny plic poloviční ve srovnání s aktivním kuřákem. Klesají také rizika vzniku dalších typů rakovinného bujení jako je rakovina ústní dutiny, hrdla, jícnu a močového měchýře. Podle Dr. Hopkinse se tímto způsobem tělo stále regeneruje a minimalizuje poškození způsobené kouřením.

Dlouhodobé přínosy odvykání kouření zahrnují celkové zlepšení kvality života, zvýšení energetické hladiny, lepší chuť a čich a snížení rizika chronických onemocnění. Výzkum také potvrzuje, že lidé, kteří přestali kouřit, mají vyšší pravděpodobnost delšího života ve srovnání s těmi, kteří pokračují v kouření.

Velmi příjemné a jistě i motivující je zjištění, že tělo začíná regenerovat hned v prvních minutách po vykouření poslední cigarety. Cesta k úplnému narovnání funkcí a regeneraci je samozřejmě dlouhá, pozitivní účinky abstinence jsou však nepopiratelné a podstatné.

Související články

Zdroje: webmd.com, healthline.com