Proč jíst kurkumu? A proč ne? Do některých jídel se báječné hodí. Pro naše tělo je tato žlutá pochutina víc než jen koření. Co se stane, když budeme jíst denně kurkumu?
Kurkuma k nám přišla z Asie
Kurkuma rozhodně patří ke koření, jehož síla a účinky jsou vyzdvihovány přírodním léčitelstvím tradičním v Asii. Rostlina s oddenkem podobným zázvoru, zato ale jasně oranžové barvy, je typickým porostem v Indii a Indočíně, ale také dalších koutech Asie s mírným přesahem do Austrálie. Je to nejen léčivá, ale i zdobná květina s velkými listy a exotickými palicemi květů.
Kurkumové mléko, prastarý nápoj vycházející z Ajurvédy.
Nač používat kurkumu?
Je to právě oranžový kurkumin, který se z oddenků extrahuje a používá v Ajurvédě i čínské medicíně. Díky těmto přírodním léčitelským praktikám známe i my zlaté mléko, tedy nápoj svařený z kurkumy a dalších ingrediencí. Kurkuma se používá nejen v kosmetice, a to například do ručně vyráběných mýdel nebo pleťových masek, ale také jako barvivo samotné, které na obalech najdete pod označením E 100.
Kurkumu jezte pro její preventivní účinky
Zatímco přírodní léčitelství kurkumu proslavilo, věda nyní ověřuje, co léčitelé po staletí u svých pacientů pozorují. Výčet léčivých účinků kurkumy je dlouhý a kurkuma skutečně obsahuje velké množství látek, které ovlivňují naše zdraví. Rozhodně je vhodné konzumovat kurkumu preventivně, proto se každodenní užívání přímo nabízí. Jak antioxidanty a protizánětlivé látky z kurkumy ovlivňují lidské tělo?
Kurkuma čili indický šafrán pomáhá.
Co se stane, když budeme kurkumu denně jíst?
Kurkuma, speciálně barvivo kurkumin, podporuje kognitivní schopnosti, což se zdá být přínosné pro prevenci Alzheimerovy choroby, deprese a degenerativních onemocnění mozku. Toto potvrdily i studie uveřejněné v žurnálu Mezinárodních molekulárních věd z ledna roku 2019. Vyzdvihnout lze také prevenci rakovinného bujení, které potvrzují bádání publikovaná ve Food Bioscience z června 2019. Americké národní centrum pro biotechnologii zase na svých stránkách uvádí pozitivní výsledky zkoumání podpory zdraví srdce a cév. To je rozhodně zcela zásadní zjištění, neboť onemocnění srdce a oběhového systému je rozhodně číslem jedna v civilizačních onemocněních celého západního světa.
Celkově věda potvrzuje podporu ozdravného procesu během chronických zánětlivých onemocnění, nicméně se nedá mluvit o léčbě samotné, ale spíše o prevenci či pozitivních účincích.
Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov, https://www.sciencedirect.com, https://www.healthline.com, https://vitalitis.cz