Odhadnete, kolik piva v průměru vypije každý Čech? Každý, tedy počítejme i děti a zapřísáhlé abstinenty… Podle Českého statistického úřadu šlo v roce 2022, ze kterého pocházejí poslední zpracované výsledky, o 142,9 litru piva na obyvatele za rok.

Oproti roku předchozímu jde dokonce o 7,4 litrů na osobu více. Je to hodně nebo málo? Podle celosvětového žebříčku z roku 2018, kdy byla spotřeba Čechů na hodnotě 135 litrů, jsme skutečnými světovými rekordmany. Na záda nám pak dýchají Rakušané, Němci a Rumuni, ale těm chybí více než 30 litrů na hlavu ročně, aby s námi mohli soupeřit. 

Uvažujete, že přestanete pít? Podívejte se na youtubové video od autora Jirka vysvětluje věci, jak to přivítá vaše tělo:

Zdroj: Youtube

Vítězství, nebo srdeční prohra?

Mnozí jsou na takové prvenství svým způsobem hrdí a pivovary se mají co otáčet, aby uspokojily nejen místní, ale i zahraniční poptávku. Vědci ale velmi dobře tuší, že nejde o žádnou velkou radost, alespoň z pohledu zdravotního stavu.

Pozor by si měli dát hlavně ti z nás, kteří dlouhodobě trpí srdečními problémy. Jak potvrzují lékaři, pravidelné pití piva ve vyšších dávkách totiž zvyšuje riziko vzniku a rozvoje srdeční arytmie. Ta pak může být jen předstupněm pro srdeční selhání nebo mrtvici. A jak víme, v takových případech nebývá daleko k velké tragédii. 

Ideální místo k výzkumu

Vědci, kteří se tímto jevem zabývají, se rozhodli provést svůj průzkum na místě, které se k tomu zdálo být logicky nejvhodnější, tedy na Oktoberfestu, kde dva týdny pravidelně teče pivo proudem.

Zjistili, že šest litrů piva u štíhlejšího člověka už může způsobit velké problémy srdečního rytmu, včetně fibrilace, která je velmi nebezpečná. Silnější a “trénovanější” pivaři pak sice k takovému stavu potřebují vypít o pár litrů více, ale je třeba poznamenat, že se jednalo o jednorázové testy. 

Na kráse nepřidá

Pravidelné pití, byť jen poloviny na Oktoberfestu připouštěné dávky, tedy šesti půllitrů, ale může působit docela stejně, navíc se srdeční problémy po vystřízlivění nespraví. Kromě toho se musí pivaři předem smířit se zcela zbytečným a neobyčejně vysokým příjmem kalorií, které se brzy postarají o takzvaný “pivní pupek”. Pánové jistě dobře tuší, o čem je řeč. 

Pozor na ledviny

Pivo musí organismus zpracovat a také vyloučit. O to se starají ledviny, které jsou v případě vysokého příjmu alkoholu, tedy i piva, nadmíru zatěžovány. Pivo se v těle navíc projevuje močopudně, a tak jde o skutečně velkou zátěž právě na ledviny a vylučovací ústrojí.

Paradoxem je, že nadměrné pití tak může vést k dehydrataci organismu, a dokonce v nejhorším případě i k selhání ledvin. 

Usnete rychle, ale špatně

Možná máte pocit, že po pivu lépe usnete. To je sice pravda, ale kvalita takového spánku, a tedy ani odpočinku na druhý den, není žádná sláva. Proto bude určitě lepší si před spaním dobře vyvětrat v ložnici, uklidnit se a třeba si dát lžíci medu, která navodí pocit klidu a pohody.

Pivo nám nikdo samozřejmě nezakazuje, ale jeho pravidelná konzumace určitě pro organismus vhodná není, jak ukazují výsledky práce odborníků. Zkusme se tedy o naše těla starat s větším ohledem k jeho potřebám, vyplatí se to. 

Související články

Zdroje: healthcare-in-europe.com, timesofindia.indiatimes.com, www.czso.cz