Znáte svůj úžasný mozek?

Víte například, že mozek generuje průběžně zhruba 23 wattů energie, což znamená, že by mohl místo svých funkcí zajištovat napájení jedné žárovky? Procesy v mozku jsou navíc ohromně rychlé. Neurony, kterých máme okolo 86 miliard, dokážou přenášet data rychlostí mezi 0,5 metru do 120 metrů za sekundu.

Je jasné, že takový výkon i rychlost vyžadují i nezanedbatelné vstupy. Pak už vás asi nepřekvapí, že i když mozek tvoří zhruba 2 % celkové hmotnosti člověka, spotřebovává zhruba pětinu čili 20 % kyslíku.

Ohromit vás může také informace, že kapacita mozku co se týče zapamatování je patrně neomezená a mozek dokáže pojmout přibližně 2,5 petabajtu neboli 2,5 milionů gigabajtů informací.

Mozek je prostě ohromný! Víte, čím mu nechtě škodíme? Objasní vám to také tento příspěvek z YouTube kanálu Top veci do 2 minut.

Zdroj: Youtube

Jak škodíme mozku?

Mozku škodí kde co. Například o hydrataci se mluví často, ale málokdo si uvědomuje, že mozek je tvořen zhruba ze 75 % vodou. Správná hydratace je proto zcela zásadní pro udržení optimálních funkcí mozku.

Alfou a omegou správného fungování našeho těla je dostatečná regenerace během spánku. Platí to rozhodně i pro mozek. Nedostatek spánku zhoršuje paměť, rozhodování a kognitivní funkce. Chronický nedostatek kvalitního a dostatečně dlouhého spánku je spojován dokonce s dlouhodobým poškozením mozku a zvýšeným rizikem neurologických poruch, včetně Alzheimerovy choroby.

Asi vás překvapí o něco méně, že stres také představuje zásadní problém pro náš mozek. Dlouhodobý stres může vést až ke zmenšení velikosti mozku a zhoršení paměti. Chronický stres totiž zvyšuje hladinu hormonu kortizolu. Pokud je v těle přebytek tohoto hormonu, jeho vysoké množství může poškozovat hipokampus zodpovědný za paměť a učení.

Mozku můžete škodit jídlem i samotou

Naše potřeby socializace jsou sice velmi individuální a jistě si vzpomenete na období v životě, kdy jste společnost druhých vyloženě vyhledávali, ale také toužili po soukromí domova a klidu.

I přesto je člověk společenským stvořením a sociální izolace a osamělost mohou vést k depresi a zhoršení kognitivních funkcí. Obecně se vyzdvihuje především osobní kontakt, avšak i komunikace online či jinak zprostředkovaně může značně pomoci a je rozhodně zdravější než úplné odloučení.

Vše, co jíme, zásadně ovlivňuje zdraví celého našeho těla, mozku nevyjímaje. Potraviny s vysokým obsahem cukru a nezdravých tuků také zhoršují kognitivní funkce, a navíc zvyšují riziko vzniku demence.

Kvůli cukru dochází ke zhoršování pamětí a schopností učení, zatímco nadměrné množství soli zas vede k vysokému krevnímu tlaku, snížení průtoku krve mozkem a následně také zhoršení kognitivních schopností.

Někteří další odborníci upozorňují i na důležitost snídaně. Mozek totiž potřebuje energii už po probuzení.

Nemalou roli hraje také kouření, které v důsledku snižuje množství kyslíku. Ten je pro mozek zcela zásadní a jako orgán s největší spotřebou kyslíku také znatelně kouřením strádá.

Nepříznivě ovlivňuje mozek i alkohol a další návykové látky. I když se často vypichují i příznivé účinky různých drog na tělo, užívání rozhodně ovlivňuje mozkové funkce a ohrožuje součinnost jednotlivých částí mozku a nervového systému.

Související články

Zdroje: health.harvard.edu, emedihealth.com