Ačkoliv to mnozí hází za hlavu, snídaně je bezesporu nejdůležitějším jídlem dne. Dodá potřebnou energii na plnění každodenních povinností a přispěje k větší koncentraci. Ovšem jen v případě, že je složená z vhodných potravin.

Pokud hned ráno sníte správné jídlo, bude vám vrzy bonusem i štíhlejší a krásnější postava. Pokud vše podpoříte i pravidelnou dávkou aktivního pohybu, můžete se už teď těšit do plavek. Které potraviny tedy zařadit do ranního menu?

Které potraviny dobře zasytí? Poradí vám výživový poradce Petr Havlíček. Podívejte se na YouTube video na kanálu Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou v podstatě dokonalou potravinou. Jedná se totiž o skvělý zdroj energie, vlákniny a důležitých živin. Téměř vždy je najdete v jídelníčku sportovců, včetně kulturistů. Rychle zaženou hlad a nasytí na poměrně dlouhou dobu.

Pokud si je dáte s ovocem, hrstkou oříšků, či lžičkou oříškového másla, zaženete i případné chutě na sladké. Velký obsahy vlákniny ve vločkách napomáhá lepšímu zažívání a má příznivý vliv na trávicí systém. Ovesné vločky jsou výborné nejen při hubnutí, ale také vám zajistí lepší pleť a pokožku.

Vajíčka

S hubnutím vám pomůže i ranní porce vajíček. Jedná se o vynikající zdroj bílkovin, každé vejce jich obsahuje cca 6 g. Vajíčka jsou také doslova nabitá vitamíny, minerály, užitečnými aminokyselinami, antioxidanty a zdravými tuky.

Vejce ochraňují také náš mozek, a to díky obsažené látce zvané cholin, která je součástí buněčných membrán mozku. Vejce jsou jedním z mála přírodních zdrojů vitamínu D, který je nezbytný pro zdraví kostí a zubů. Napomáhá vstřebávání vápníku, který je důležitý i pro správné fungování srdce, tlustého střeva a pro rychlý metabolismus.

Tvaroh

Výborným ranním zdrojem bílkovin je i tvaroh. Potravina, která nejenže zasytí, ale i výborně chutná. Využít můžete i tvarohové sýry typu lučina, cottage, mozzarella, mascarpone nebo ricotta. Dochucení je na vás, lze je připravit jak naslano, tak i nasladko.

Konzumujte hlavně tvaroh neochucený a ideálně polotučný. Nejméně doporučovanou variantou je odtučněný tvaroh. Snížené množství mléčného tuku je totiž často nahrazené sacharidy a snižuje se vstřebávání vápníku.

Banány

Toto exotické ovoce je díky svému obsahu proteinů, vlákniny a minimálního množství tuků při hubnutí skvělým pomocníkem. Dokáže nejen zasytit, ale také nastartovat tělo okamžitou energií.

„Kromě fyzické vzpruhy poskytují také povzbuzení psychické, a to díky tomu, že obsahují esenciální aminokyselinu tryptofan, která je nutná k produkci hormonu dobré nálady serotoninu,“ uvádí odbornice na zdravou výživu Lucie Šimíková.

Avokádo

Vaši krásu i štíhlou postavu podpoří i ranní snídaně s avokádem. Jeho pravidelná konzumace přispívá k rychlejšímu metabolismu. Avokádo je výborným zdrojem vlákniny a zároveň zdravých tuků, podpoří hubnutí, ale i mnohem lepší kvalitu pokožky, vlasů i nehtů.

Stejně jako předchozí potraviny umí zasytit žaludek na poměrně dlouhou dobu. Zařaďte toto ovoce do jídelníčku alespoň dvakrát do týdne.

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.zeny.iprima.cz, www.prozeny.cz